Spor ve Fitness

Yüzmek mi Spor Salonuna Gitmek mi?

Spor salonuna gitmek mi yoksa yüzmek mi daha fit bir vücuda sahip olmamızı sağlar? Bu konuya farklı açılardan yaklaştık. Sonuç olarak şunu söylemeliyiz ki yüzmek, vücudu en çok çalıştıran sporlar arasında yer alıyor. Belki de ilk sıradadır. Yüzerken vücudun tüm kasları çalışır çok sıkı bir vücuda sahip olursunuz. Şimdi spor salonunda çalışmayı ve yüzmeyi karşılaştıralım.

Kalp

Spor salonunda yapacağınız iyi bir ağırlık çalışmasının kalbe çok büyük faydası vardır. Bu tür antrenmanlar vücuttaki kan dolaşımını hızlandırır ve kalbinizin formda kalmasını sağlar.

20 dakikalık bir yüzme antrenmanı kalbinizin sağlığı ve kardiyovasküler fitness seviyenizin artması açısından oldukça faydalıdır. Maksimum nabzınızın %60’ı seviyesinde düzenli olarak yüzerseniz kalbinizin sağlığını koruyabilirsiniz.

Kilo verme

Yüzerek diğer sporlarda kaybettiğiniz kadar kalori kaybetmek çok olası değildir. Her ne kadar bacakların hareketi kalori yakmanıza yardımcı olsa da, üst vücudunuzun yüzerken yakıt olarak karbonhidrata ihtiyacı vardır. Ayrıca, suyun içinde yüzerken vücut ısınız da düşük olduğu için daha az kalori yakmanıza neden olur. Koşu bandında yapılacak bir koşuyla kesinlikle daha çok kalori yakarsınız.

Kol kasları

Güçlü kulaçlar atmak için kollarınızı mümkün olduğu kadar gergin tutmanız gerekir. Ancak bunun biceps ve triceps kaslarınızın gelişimine bir katkısı olmaz. Yüzmede spor salonunda yaptığınız gibi tek bir grubun üstüne yoğunlaşmanız imkansızdır. Bütün vücudunuz bir arada çalışır ve yüzücülerin fiziği de böyle oluşur. Eğer bu fiziğin size göre olmadığını düşünüyorsanız, bir daha düşünün. Cambridge Üniversitesi’nin bir araştırmasında 30 farklı erkek vücudu gösterilen 700 kadının yarısından çoğunun en beğendiği vücut bir yüzücüye ait oldu.

Arka bölge

Yüzerken bütün kaslarınız senkronize olarak çalıştığı için kaslar çok daha dengeli gelişir. Bisiklet ve koşu antrenmanlarında ise bacaklar sadece tek bir şekilde hareket ettiği için üst bacağınızın ön tarafında bulunan kaslar uzarken, arka taraftakiler de kısalır. Bu da uzun vadede bel ve sırt bölgesinde sağlık problemlerine yol açabilir.

Akciğer

Yüzmek sizi düzenli nefes almaya zorlayan bir aktivitedir. Bu da daha fazla oksijen demektir. Ayrıca, suyun içinde olmakta nemi seven akciğerleriniz için daha faydalıdır. Dahası, yüzme sayesinde kaslarınızla nefesinizi uyum içinde kullanmayı öğrenirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı