Yüz Okuma Sanatı

0
8

Yüzünüzün karakteristik özelliklerinizi yansıttığı hakkında bir inanış var. Buna göre yüz şekliniz, alnınız ve ya gözlerinizin çekikliği sizin karakteriniz ile eşleşiyor. Peki hangi özellikler hangi karakterleri yansıtıyor. Okurken kendinizi ve çevrenizdekileri örnek alabilirsiniz. Bazı noktalarda hak vereceksiniz. Şimdi şekil özelliklerine geçelim.

Yüz Şekli

Yuvarlak : Yuvarlak yüze sahip insanlar, duygusal kişiliğe sahip, duyarlı olarak tanımlanır. Bu tip insanlar için uzun süreli ilişkiler güzeldir.

Dikdörtgen : Metodik, pratik ve sıkı çalışabilen insanlar olarak tanımlanır. Genellikle masküler bir fiziğe sahip olurlar ve kanlarında biraz narsistlik olabilir.

Kare : Keskin, analitik zekalarına karşılık agresif ve endişeli bir karaktere sahiptirler.

Üçgen : Üçgen yüz şekli genellikle zayıf bir beden ve entellektüel karakter olarak tanımlanır. Çinliler bu yüz şeklini yaratıcı ve duyarlı olarak tanımlamıştır.

Alın

Geniş : Geniş alınlı insanlar genellikle zeki ve pratik olarak tanımlanır. Genellikle idealist olurlar.

Düz : Öğretici, eğitmen kişiliğe sahip, gerçekleri görebilen insanlar.

Şişkin : Eğer alnınız normalin ötesinde yüzünüzde kendini fazlaca gösteriyorsa bu hayalperest bir karaktere sahip olduğunuzun göstergesidir.

Gözler

Gözler her şeyi anlatır denler. Boşuna demiyorlar. Bu konuda bir çok bilimsel araştırma var. Bir örnek verecekolursak şöyle ki; Eğer karşınızdakine

bir soru sorduğunuzda cevabı verirken gözleri sağ tarafa kayıyorsa bu beyninin yaratıcı kısmını kullanıyor demektir. Eğer sola kayıyorsa görsel hafızadan yararlanıyor demektir ki çoğunlukla doğru söyleyen insanlardır.

Göz şekline göre de bir çok inceleme ve detay vardır. Örneğin küçük kurnazca bakan gözler asabi bir mizacı, gözleri yukarı doğru çekik olanlar ise fırsatçı, istedikleri şeye nasıl ulaşacaklarını bilen insanlardır. (Bir başka deyişle kedi gözler) Gözleri çukur insanlar genellikle sahiplenen, gözlemci ve yaratıcı tipler olarak değerlendirilir.

Gözlerin genişliği bakış açınızın genişliğiyle alakalı yorumlanıyor. Yani geniş gözler açık fikirli ve toleranslı, dar yapılı gözler ufku geniş olmayan insanları ifade ediyor.

Kaşlar

Silik ve zayıf kaşlar kararsızlık ve bazen de kendine olan güvensizliği simgeler. Aksine deyim yerindeyse fırça gibi kaşları olanlar da kendine güveni simgeliyor. Kaşları birleşme eğiliminde olan insanlar ise kıskanç, sahiplenen karakterler olarak tabir edilir. Bu tip insanların kafalarından kötü düşünceler eksik olmaz.

Burun

Etli bir burun sıcak kanlılığı, samimiyeti ve yüksek empati kabiliyetine sahip olmayı simgeler.

Büyük burunlara sahip insanlar ise şiddete eğilimli olarak gösterilir.

Karga burunlar ise bağımsızlığını düşünen güçlü olmak isteyen insanlardır.

Burun ucu yukarı bakanlar sosyal, çevrelerince sevilen insanlar olarak değerlendirilir.

Ağız

Ağız iletişim ve duygusallıkla ilişkilendirilir. Dudaklar ise önemli ipuçları veriyor. Alt dudağı kalın insanlar bir ilişkide karşılık veremeyen veya sevgisini hissedemeyeceğiniz, aksine üst dudağı kalın insanlar ise fazlasıyla sevgili olabilecek insanları ifade ediyor. İnce dudaklar kendini düşünen insanları, tamamen kalın dudakalar duygusal, etkilenen insanları tanımlıyor.

Çene

Çenesi belirgin insanlar, sizi çok çabuk yargılayabilen hayat değerleri güçlü insanlardır. Aynı zamanda inatçı olarak da ifade edilirler. Çene hattı zayıf insanlar ise zayıf kişilikleri ve kolay etki altında kalabilmeleri olarak yorumlanır. Son olarak çene hattı kulak hattından geniş insanlar rekabetçi ve kaybetmekten kesinlikle hoşlanmayan insanları ifade eder.

Kırışıklıklar

Her ne kadar yaşlılıkla beraber ortaya çıksalar da kırışıklıkların bulunduğu yerlerin de anlamları vardır.Örneğin iki göz arasındaki kırışıklıklar mantığıyla

hareket eden insanı, burun kenarlarından ağıza kadar olan belirgin hatlara sahip kırışıklıklar ise hayatı beraber yaşamayı beraber yaşlanmayı seven insanları simgeler. Son olarak göz kenarlarındaki kırışıklıklar etrafına eğlence saçan, samimi, açık sözlü insanlar olarak bilinir.

Bu makalede sizlere olayın genel bir özetini sunmaya çalıştık. Yüz okuma tekniklerini ve alakalı bilim dallarını merak edenler, konuyu daha detaylı irdelemek isteyenler internet yoluyla faydalı kaynaklara ulaşabilirler.

CEVAP VER