Sağlık SorunlarıSağlıklı Yaşa

Yılan Isırınca Ne Yapılır? İlk Yardım

Yazımızın fotoğrafındaki yılanlardan bahsetmiyoruz öncelikle bunu söyleyelim. Eğer olur da o fotoğraftakine benzer bir şey ile karşılaşırsanız şimdiden geçmiş olsun. Yılan ısırığında ne yapılması gerekenleri bu yazıda paylaşmak istedik. Yılanların çok az çeşidi zehirlidir. Yine de dikkatli olmakta fayda var. Bir yılan ile karşılaştığınızda cengaverlik yapmanızın lüzumu yok. Hemen oradan kaçın :) Düşük bir ihtimal de olsa karşınıza çıkan ve sizi ısıran yılanın zehirli olması durumunda izlemeniz gereken yolları anlatacağız.

Zehirli yılan ısırığında ne yapmak gerekiyor?

Yılan ısırması durumunda ne yapmak gerekiyor? 

 

Zehirli Olmayan Yılanın Isırması

Zehir taşımayan yılan ısırması hayatı tehdit eden bir durum olmasa da ağrılara ve enfeksiyon oluşmasına neden olabilir.

 1. Yarayı dikkatle temizleyin ve soğukkanlı olun. Isırılan yeri temiz su ile yıkayın. Varsa temizleme işlemi için batırılmış pamuk kullanın. Panik yapmamaya çalışın.
 2. Yarayı bir antibiyotik merhemle tedavi edin. Antibiyotikli merhemi yaranın üzerine ince bir tabaka şeklinde sürün.
 3. Yarayı bandajlayın. Bu yarayı enfeksiyon riskinden korumak için yardımcı olacaktır. Yara iyileşene kadar kızarıklık yada enfeksiyon kapması gibi işaretlerin oluşup oluşup oluşmadığını gözleyin.

Zehirli Yılanın Isırması

Burada zehirli yılan ısırması durumunda hiçbir özel ekipman ve tıbbi yardıma anında erişim durumunun söz konusu olmadığını varsayarak tedavi yolları öneriyoruz.

 1. Yılanı ısırılan kişiden uzaklaştırın. İlk önce siz ya da ısırılan kişinin başka bir yılan ısırığı almadığınıza emin olun.
 2. Giysilerini veya vücudunu sıkan her şeyi çıkarın. Zehirli yılan ısırması hızlı ve ciddi şişmelere neden olabilir. Giysileri ve varsa takıları çıkarın.
 3. Aktiviteyi en aza indirin. Fazla hareket etmek kan akışını hızlandırır, bu da vücuda zehir yayılmasını çabuklaştırır.
 1. Isırılan yeri kesmeyin veya zehiri emmek için ağzınızı kullanmayının. Bunun etkisiz olduğu tespit edilmiştir ve büyük olasılıkla enfeksiyon riskini artırırsınız.
 2. Isırılan yeri sabun ve suyla temizleyin. Yarayı temiz bir sargı ile kapatın.
 3. Isırılan bölgeyi sıkıca esnek bir bandajla sarın. Bunun için esnek kumaşlı bir gömlek veya başka bir giysinizi kullanabilirsiniz.

 

 • Bu adımın amacı kılcal damarlardaki ve toplardamarlardaki kan akışını yavaşlatmaktır. Ama atardamarlardaki kan akışına izin verin (kalpten uzak).
 • Sargının altında nabız atımını duymanız gerekir, bunu kontrol edin.
 • Isırılan uzvun hareketini önlemek için ince bir tahta çubuk kullanın. Tahtayı kalp seviyesinin altında tutun.
 • Isırılan kişiyi sakinleştirin ve onu dış etkenlerden koruyun. Ona tıbbi yardım bulana kadar dinlenmesini sağlayın. Yaralının bilinci yerindeyse ona sıvı tükettirin.

Uyarılar

 • Çoğu yılan zehirli değildir.
 • Doğal olarak en doğrusu yılan ısırmasının önüne geçmektir. Yılanların çok olduğu yerlerden uzak durun.
 • Çıngıraklı yılanların yaygın olduğu bir yerdeyseniz adımlarınızı izleyin. Çıngıraklı yılanları korkutmak ve potansiyel tehlikeyi yok etmek için siz de bir çıngırak sallayın.
 • Yılan ısırığını kesip açık yara haline getirmekten ve zehiri ağzınızla emmekten kaçının. Daha fazla hasara yol açabilirsiniz, ayrıca bu yöntem toksinlerin atılmasında etkili değildir.
 • Zehir taşımayan bir yılanın ısırığı da enfeksiyona yol açabilir.
 • Yılanı yakalamak için teşebbüste bulunmayın. Yılan yakalamak için eğitimli profesyoneller vardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı