Çayın Faydaları – Yeşil Çay ile Siyah Çay Arasındaki Farklar

0
11

Biz Türklerin sabah kahvaltılarında masalarından eksik etmediği, günün herhangi saatinde tüketebildiği, suyun dışında tek içecek vardır. Hemen hepimiz her gün çay içiyoruz. Peki çayın bu kadar çok tercih edilmesinin nedeni ne? Bu yazımızda bu soruya cevap veriyoruz. Ayrıca yeşil çay ile siyah çay arasındaki farkları da anlatmak istedik.

Çay bir bitkidir ve kendi içinde çeşitli sınıflandırmaları vardır. Bu bitki Çin’de ve Japonya’da daha çok yetiştirilmektedir. Tabii ki bütün yeryüzüne yayılmıştır çay, ayrıca tropikal ve subtropikal bölgelerde, Arjantin ile Brezilya’da da yetiştirilmektedir. Bu kadar çok bölgede yetiştirlmesi ve kullanılması da zaten çayın ne kadar aranan, ilgi gören bir bitki olduğunu gösterir.

Ama bizim asıl sorumuz, çayın ne kadar tercih edildiği değil, sağlık için ne derece önemli olduğu. Örneğin renkleri dışında siyah çay ile yeşil çay arasında birçok farklılıklar vardır. Farklı yollarla elde edilirler mesela.

Yeşil çay iki yöntemle elde edilir. Geleneksel Japon yöntemine göre, yeşil çay yaprakları buharlama yoluyla elde edilir. Öte yandan, Çinliler yağsız tavada kızartarak yaprakları hazırlarlar. Oksitlenme sürecini engellemek için çay elde edildiği andan itibaren 2 gün içinde işlenir. Yapraklar buhara maruz bırakılır ki fermantasyon süreci yaşanmasın.

Siyah çay ise yeşil çayın aksine, kurutulurken tam bir oksidasyona uğrar. Oksidasyon işlemi tamamlandığında, yapraklar ısıtılır ve bunlar kalitelerine göre sınıflandırılır. Tam bir oksidasyon süreci sonrası çay yaprakları siyah renk alır.

Yeşil çay ve siyah çay, tıbbi değeri olan bitkilerdir ve birçok hastalığın tedavisinde kullanılabilir. Yeşil çayın siyaha göre daha olumlu etkileri olduğu bugün kabul edilen bir gerçektir. Ayrıca yeşil çay, siyahtan farklı olarak flor da içerir ve bu özellik onu diş çürükleri riskini azaltmak için önemli bir yardımcı haline getirir. Yeşil çay kolestrolü ve bazı kanser türlerinin oluşma riskini azaltabilir. Bağışıklık seviyesini yükseltmek konusunda etkili olan tanin maddesini içerir. En belirgin özelliklerinden biri de uyku halini azaltarak canlandırıcı bir etki yaratması.

Ancak çok önemli bir nokta olarak şunu bilmeniz gerekir ki yaşil çay siyahtan daha fazla kafein içerir. Ancak içerdiği kafein kahvedekinden çok daha düşüktür. Siyah çayın bu kadar popüler olmasının da nedeni budur. Ayrıca siyah çay kalp-damar hastalıklarında ve kansere karşı korunmada mükemmel bir yardımcıdır.

Eğer kan basıncınız düşükse siyah çayı tercih etmelisiniz. Aynı zamanda sindirim sorunları yaşayanlara da siyah çay yardımcı olacaktır. Böbrek sorunlarında ve kilo vermek, formda kalmak için de siyah çayı tercih etmeniz yararlı.

Hem siyah hem yeşil çay vitamin ve mineraller açısından zengindir. Bunlardan en önemlisi ise içerdikleri C vitaminidir. Her gün 2-3 bardak çay tüketerek C, B1, B2, B6 ve folik asiti önemli miktarda vücudunuza kazandırabilirsiniz. Bu iki türdeki çay da kahve yerine önerilir, içilmesi tavsiye edilir.

Ama önemli bir nokta var ki, bu iki çay türünün de yan etkileri vardır. Mesela yüksek kan basıncı olanlar siyah çaydan kaçınmalıdır. İçerdikleri kafein miktarı nedeniyle yüksek kan basıncı olan kişiler çay tüketimi konusunda doktorlarından bilgi almalıdır. Bugün pek çok kişi kalsiyum emiliminin eksikliğinden muzdariptir. İşte kafein bu eksikliğin ortaya çıkmasında önemli rol oynar. Bu yüzden kalsiyum emilimi konusunda sorun yaşayanlar, çay tüketiminden özellikle kaçınmalıdır. Çünkü bir fincan bile olsa çay tüketen, kalsiyum emilimi problemi yaşayan insanlar çayı içtikten sonra, kendilerini çok zayıf ve güçsüz hissederler. Hatta kalsiyum seviyesi çok düşük olanlarda baş dönmeleri, baygınlık belirtileri de baş gösterebilir.

Elbette bizim kültürümüzde siyah çay çok önemli. Kahvaltıda, yemek sonraları en çok aranan, misafire ikramda tereddütsüz tercih edilen içeceklerden biri. Ama artık doğala ulaşmanın bu kadar zor olduğu bu dönemde kendimize, bedenimize ve sevdiklerimize zarar vermemek adına yeteri kadar bilgi sahibi olmadan, özellikle da aşırı miktarda çay tüketmekten uzak duralım.

Muhabbetin keyfini çıkarabileceğimiz daha farklı ve tabii ki daha sağlıklı içeceklere ulaşmak hiç de zor değil.

Sağlığınız yerinde, keyfiniz bol olsun!

CEVAP VER