Motorlu Araçlar

Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılılabilir? Öneriler
Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılılabilir? Öneriler

Benzin fiyatlarındaki artışın önünü alamadığımız şu son günlerde, bütçesi ne olursa olsun herkesin yakıt masrafları konusunda büyük sıkıntıları var. Her sürücü aracının az yaktığını ve ya kendisinin çok fazla yakıt tüketmeden aracını istediği performansta kullanabildiğini iddia etse de vereceğimiz ufak tüyolar sayesinde yakıt tasarrufu konusunda kendinizi daha da geliştirebilirsiniz. Benzin tasarrufu yapmak için aracınızı kullanırken şunlara özen gösterebilirsiniz;

 

1. Gereksiz ağırlıktan kurtulun: Sadece bir kaç ufak müdahale ile tasarrufunuzu arttırabilirsiniz. Öncelikle bakmanız gereken yer bagajınız! Burada günlük hayatınızda hiç ihtiyaç duymayacağınız ve aracı ağırlaştırıp yakıt tüketimini artıran eşyalar olduğunu göreceksiniz. Sadece bagajdaki gereksiz yüklerden kurtulursanız, 100 km’de yarım litre tasarruf etmeye başlarsınız. Aynı durum, kullanım dışıyken fazladan rüzgar direncine neden olan bisiklet taşıyıcıları ve tavan bagajları için de geçerli. ADAC’nin yaptığı bir testte 130 km/s ile ilerleyen bir otomobilin 100 km’de 2 lt daha fazla yakıt tükettiği ortaya çıktı. Eğer gerçekten ihtiyacınız yoksa, kullanmayacağınız zamanlarda tavan taşıyıcılarını ve tavan bagajlarını sökün ve bagajınızı tamamen boşaltın.

2. Navigasyon sistemlerini ayarlayın Navigasyon sistemleri tasarrufa yardımcı olabilir. Bazı üreticilerin navigasyon sistemleri, eşzamanlı trafik sıkışıklığı bilgileri verip, alternatif rotalar hazırlayabiliyor. Ya da günün belli saatlerinde sıkışık olduğunu bildiğiniz güzergahlardan kaçınıp alternatif rotaları manuel olarak da belirleyebilirsiniz. Sürekli güncel trafik durumu yayını yapan radyoları dinlemek de benzer bir avantaj sağlayacaktır.

3. Tasarruf modifikasyonu: Üreticiler bazı güç düzenlemeleriyle belirgin bir yakıt tasarrufu ve tüketim düşüşü sözü veriyor. Gerçekten pahalı uygulamalar bu sözü kısmen yerine getirebilir. Bu uygulamalarla belki fazladan güç elde edebilirsiniz ama daha az tüketim için gaz pedalına çok dikkatli basmanız gerekir.

4. Sağlıklı teknolojiler: Araç kullanırken tasarruf edebilmenin ana kuralı, motorun ve diğer donanımların sorunsuz çalışmalarıdır. Bu nedenle bakım periyotlarına sadık kalmaya özen gösterin.

5. Aracınızın bakımlarını yaptırın:

Hava filtresini yenileyin: Tıkanmış bir filtre motorun nefes almasını zorlaştırır ve güç azalmasına neden olur. Bu nedenle mutlaka değiştirilmelidir.

Hafif sürtünmeli motor yağı kullanın: 0W yağlar sürtünmeyi azaltıp sürekli kullanımda yüzde 3’e varan oranda yakıt tasarrufu sağlar.

Lastik basınçlarını artırın: 0.5 bara kadar basılacak fazladan hava konforu biraz azaltsa da, tüketimi düşürür.

Düşük sürtünmeli lastik kullanın: Geniş tabanlı lastiklerden kaçının, çünkü lastiğin asfalta sürtünmesi arttıkça, tüketim de buna paralel olarak artar.

Yardımcı aygıtları kapatın: Klima veya koltuk ısıtıcıları gibi yüksek enerjiye ihtiyaç duyan yardımcı aygıtları gerçekten gerekmedikçe kullanmayın.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. arkadaşlar yakıt tasarrufu için arabayı boşa almak doğru mudur? yani arabayı boşa alarak yakıt tasarrufu sağlayabilir miyiz?

  2. Abi yakıt tasarrufunda bilinen çok yanlış var. arabayı boşa alıp gitmek yanlış. ben bizzat kendim ölçtüm yokuş aşağı viteste giden araba boşta gidene göre daha az yakıyo. ayrıca lastik havası çok önemli. yakıt tasarrufu sadece yavaş gitmeyle olmaz yani.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı