Yakıt Tasarrufu: Bilinçli Park Etmek

0
11
Yakıt Tasarrufu
Yakıt Tasarrufu

Yakıt tasarrufu yakıt giderlerinin artması ile gündemden düşmeyen bir konu halini aldı. Otomobil sürücüleri yakıt tasarrufu için nasıl vites değiştirmek gerekir konusundan, aracı park etmeye kadar dert etmeye başladı. Yakıt tasarrufu sağlamak için kırmızı ışıkta kontak kapatmak bile sürücülerin tercihleri arasında.. Peki ama madem bu kadar dert ediyoruz neden aracımızı park ederken hiç buna dikkat etmiyoruz? Otomobil sürücülerinin bir çoğu aracını “nasıl denk gelirse, nasıl kolayına gelirse” park edip gidiyor.  Çoğu zaman yamuk yumuk park ederek başka araçların bile park etmesini engelleyebiliyorlar.

Eğer aracınızı nasıl park edeceğinizi bilirseniz daha az yakıt tüketeceğinizi biliyor muydunuz ?

Aracınızı park ederken bilinmesi gereken ilk kural yapılacak güç manevraların park yerinden çıkarken değil park yerine girerken yapılmasıdır.
Aracın sıcak olduğu zaman yapılan güç manevralar aracı pek fazla etkilemeyeceği gibi soğuk bir araçla aynı manevraları yapmanız daha fazla yakıt tüketmenize sebebiyet verecektir.

Aracınızı en bilinçli park etme şekli şüphesiz ki çıkarken hiç bir manevra yapmanıza gerek kalmayacak olan park şeklidir. Bu şekilde yapılan park ile aracınız park yerinden çıkarken soğuk olan motor zorlanmaz. Aracınızı çalıştırdığınız anda yakıt sarfiyatını önlemek için fazla rölantide beklemeden aracınızı hareket ettirin.

Sıkışık park yerlerinden çıkarken klima, silecek gibi çalışan aksamları durdurmanız gücün direksiyon hidroliğine devrolmasına ve yakıttan tasarruf etmnize sebebiyet verecektir. Deponuz yeni doldurulmuş ise ve aracınızı yokuşa park etmek zorunda iseniz aracın burnunu yokuş aşağı gelecek şekilde park etmeye özen gösterin.

Aracınızı park ettiğiniz yerde aracınızın motorunu fazlasıyla soğutacak hareket halindeki soğuk havadan aracınızı sakınmaya özen gösterin. Sıcak, kumlu ve tozlu iklimlerde garajda muhafaza edilen araçların deposundan buharlaşan benzin açıkta park etmiş bir araca göre çok çok düşüktür. 45-50 °C sıcaklığı bulan illerde araçlar güneş altındayken şamandıra muhafazasında bulunan benzin buharlaşabilmektedir. Aracınızı gölgeye park ederek hem buharlaşan benzinden kar edeceğiniz gibi aracınızı soğutmak için açacağınız klimadanda tasarruf edebilirsiniz.

CEVAP VER