Webp Formatı Nedir?

0
13
webp to jpg
Webp, Google'ın jpg formatına rakip formatı olarak da biliniyor.
webp to jpg
Webp, Google’ın jpg formatına rakip formatı olarak da biliniyor.

“Google’dan .jpg uzantısına rakip olan format” diye anılan webp uzantısı bir resim dosyası uzantısıdır. WebP, aynı kalitedeki resimlerin JPEG’e kıyasla %40 daha küçük boyutlu oluşu, özellikle sayfa yüklemeleri ve mobil cihazlar için öncelikli öneme sahip. Google Chrome tarayıcı kullanıcıları Google Play içeriklerindeki tanıtım görsellerinde bu formatı tanımaya başladı.

webp-jpg
Soldaki resimde webp, sağdakinde ise jpg formatı kullanılmış.

Windows kullanıcıları webp uzantılı dosyaları indirdiklerinde bilgisayarlarında codec bileşenleri olmadığı için bu tür resimleri açamamaktadırlar. Codec bileşenlerini yüklemek için buraya tıklayın.

Webp uzantısı jpg, png, gif gibi formatların işlevlerini yerine getirebiliyor, hareketli resim gösterimine de olanak veriyor. Web sayfalarının hızlıca açılması için büyük uğraş veren Google firmasının daha önceden kestiremediği nokta ise dosyaları webp uzantısına dönüştürmenin ve çözmenin zaman aldığı konusu. Bildiğimiz gibi gif formatından sonra gelen video patlaması YouTube gibi video paylaşım sitelerinin gelişmesine yol açmıştı. Webp uzantısı da bunun gibi bir devrim yaratır mı onu zaman gösterecek.

[related-posts posttype=post]

CEVAP VER