Sağlıklı Yaşa

Vücut Kütle Endeksi

Kilonuzun sırt ağrısına neden olup olmadığını anlamak için kendi Vücut Kütle Endeksi ( VKEI ) değerini tespit etmek çok kolaydır. Hemen bir metre, baskül ve hesap makinası alın ve asağıdaki 2. adımı uygulayın.

* Boyunuzu ölçün. Bu sayıyı kendisi ile çarpın ve bir kağıda yazın.
* Ağırlığınızı kg. olarak yazın ve ilk adımda bulduğunuz rakama bölün. Bulduğunuz sayı sizin (BMI) nızdır.

ÖRNEK: Eğer boyunuz 1.80 cm. ise bu sayıyı kendi ile çarptığınızda 3.24 sayısını bulursunuz. Eğer kilonuz 80 ise 80 sayısını 3.24’e böldüğünüzde 24,7 ( ideal ağırlık) sayısını bulursunuz.

Genel bir kural olarak 20 yas üzeri yetiskinler için:

<18.5 Normalin Altı
18.5-25.0 İdeal Kilo
25.0-30.0 Asırı Kilolu
30.0-40.0 Obez
<40.0 Çok Obez

VKE ölçümü çocuklara ve hamilelik durumunda uygulanmaz.

Eğer sigara içiyorsanız, bırakmaya çalışın veya daha iyisi tamamen bırakın. Sırt ağrısının sigara içenlerde daha yaygın olduğuna ilişkin kesin kanıtlar vardır. Sigara içmek, sırt ağrısını arttıran kronik öksürüğe neden olabilir.

Belli bir süre alabilir fakat sizin için faydalı, baş edebileceğiniz bir yolu bulmak çok önemlidir. Hedefinize ulaştığınızda kendinizi ödüllendirmeyi unutmayın!

Evdeki veya iş yerindeki baskılar, kişisel zorluklar ve stres gibi belirli seyler ağrınızı daha kötüymüş gibi gösterebilir. Gerginleştiğinizde boyun ve sırt kaslarınızda bu nedenle baskı yapar. Rahatlamayı öğrenmek, bu stresin oluşmasını önlemekte büyük ölçüde yardımcıdır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı