Trafikte Hız İhlali İle İlgili Sorular – Radara Yakalanmamak İçin Okuyun

2
11

Türk milleti olarak, bir yolda hız sınırı neyse onun üzerine çıkmak için her zaman uğraşırız 🙂 Ama radar arabasını gördüğümüz zaman işler değişir. Radara yakalanmadan her zaman sınırı birazcık zorlarız.. Peki bu durumda radara yakalanma riskimiz ne kadardır ? Yani bir yolda sınır 90 ise, 95 ile radara yakalanırsanız ne olur ? Radar sizi ne kadar mesafeden yakalayabilir ? Tüm bu soruların cevabı yazımızda.

Trafikte doğru bilinen yanlışlar 

-“Hız sınırını çok az geçtim ceza alır mıyım?”
Hız sınırını yüzde 10 oranında aşan sürücüye ceza verilmez. Sınırı yüzde 10’dan yüzde 30’a kadar aşan sürücüye, 130 TL ceza ve 10 ceza puanı verilir, sınırı yüzde 30’dan fazla aşanlar ise 270 TL ve 15 puan ceza alır. Hız sınırı geriye doğru bir yıl içinde 5 defa yüzde 30’dan fazla aşılırsa sürücünün ehliyeti 1 yıl süre ile geri alınır. Bu sürenin sonunda psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanının muayenesi sonucunda sürücü belgesi almasına mani hali olmadığı anlaşılan sürücülere belgeleri iade edilir.

-“100 ceza puanını dolduran sürücülere yapılan işlemler nelerdir?”
Geriye doğru bir yıl içerisinde 100 ceza puanını dolduran sürücülerin, birinci defada 2 ay süre ile sürücü belgesi geri alınır ve sürücü trafik ve çevre bilgisi eğitimi için kursa gönderilir. Kursu başarı ile tamamladığını belgeleyenlerin sürücü belgesi 2 aylık süre bitiminde iade edilir.

İkinci defada 4 ay süre ile sürücü belgesi geri alınır ve psiko-teknik değerlendirme merkezlerinde psiko-teknik değerlendirmeye tabi tutulurlar. Muayene sonunda sürücü belgelerinin geri verilmesinde sakınca olmayanlara ait sürücü belgeleri 4 aylık süre bitiminde iade edilir.

Üçüncü defada ise sürücü belgeleri süresiz olarak iptal edilir.

-“Yanlış veya haksız yere yazıldığını düşündüğüm bir trafik cezasına nasıl itiraz edebilirim?”
Yanlış ve haksız yere yazıldığı düşünülen bir trafik cezasına itiraz, o ilde bulunan Trafik Mahkemesine, bunların bulunmadığı yerlerde ise Sulh Ceza Mahkemesine yapılır.

-“Ehliyetimi kaybettim. Ne yapabilirim?”
Ehliyetini kaybedenler, Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne hitaben yazdıkları bir dilekçe ve nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi, 2 adet vesikalık fotoğraf ile sürücü belgesi ücretini ödeyerek ehliyetlerini değiştirebilir.

-“Sürücü kursundan birkaç yıl önce aldığım sürücü sertifikasını sürücü belgesine nasıl dönüştürebilirim?”
Sürücü kurslarından alınan sertifikaların sürücü belgesine dönüştürülebilmesi için öncelikle sürücü kursunun bulunduğu il ya da ilçedeki tescile müracaat edilmesi gerekir. Daha önce alınan sağlık raporu ve sabıka kaydı 1 yıl geçerli olduğundan yenilenmesi gerekir. İstenilen evrakları getirerek aradan zaman geçmiş olsa bile sertifika sürücü belgesine dönüştürülebilir.

-“Trafik cezalarını nereden sorgulayabilirim”
Sürücü belgelerine uygulanan trafik ceza kaydına E-Devlet Portalı olarak hizmet veren www.turkiye.gov.tr adresinden ulaşılabilir. Araç tescil plakasına uygulanıp tahsilatı yapılamayan ihbarlı trafik cezaları ise, www.gib.gov.tr adresindeki İnternet Vergi Dairesi ekranından sorgulanabilir.

2 YORUMLAR

  1. vatandaş hız sınırını aştığında kendi ve çevresi için tehlikeli oluyor.bakan milletvekili başbakan hız sınırını aştığında tehlikeli olmuyor herhalde onlara ceza yazılmıyor hız tahditi konmuyor.sıfatlarından dolayı trafikte gaz halinemi dönüşüyorlar yada tabiat kuralları işlemezmi oluyor…

CEVAP VER