Trafikte Doğru Bilinen Yanlışlar

Trafikte bir çok kişinin aslında doğru sanıp uyguladığı ama gerçekte tamamiyle yanlış olan ve ya alakasız şeyler vardır. Erkek mekani olarak genelde bir çok sürücünün düştüğü bu hataları sizler için bir araya getirdik. Lütfen  kulaktan dolma bilgilere  inanıp haytınızı tehlikeye atmayın, uzmanlara kulak verin. Uzmanların tavsiyeleri ise şöyle;

Hız ihlali ile ilgili merak edilenler 

-“Şehir içinde ya da kısa mesafelerde emniyet kemeri takmak gerekmez”
50 kilometre hızla kafa kafaya çarpışmada sürücünün karşılaştığı kuvvet yaklaşık 4 tondur. Ölümlü kazaların yüzde 35’i şehir içinde ve günlük güzergahlar üzerinde meydana geliyor. Emniyet kemeri kullanımı, kaza ile ölümleri yüzde 45, ağır yaralanmaları ise yüzde 50 oranında azaltır.

-“Arkada oturanların emniyet kemeri takmasına gerek yok”
Kaza anında yolcular, aynı hızla bir yere çarpana kadar ilerlemeye devam eder. Bu yüzden arkada oturanların da emniyet kemerlerini takmaları gerekir.

-“Lastik havaları düşük olursa araç yola daha iyi tutunur”
Lastik havalarının, aracın fabrika değerinin altında olmaması gerekir. Çünkü hava basıncı düşük lastiğin tabanı yere yayılarak daha iyi tutunma sağlamaz. Aksine tabanın ortası yukarı kalkar ve yol ile teması kesilir. Havası düşük lastiklerin yalnız omuz kısımları yere basar. Lastik hava basıncı düşükken kayma çok daha düşük hızlarda başlar, fren mesafesi uzar, direksiyon hareketlerine daha geç cevap alınır.

-“Sıcak havada, lastiğin ısınmasını dengelemek için lastik havaları indirilir”
Lastiğin ısınmasının en büyük nedeni havanın sıcak olması değil, lastik hava basıncının düşük olması nedeniyle lastik yanaklarının daha fazla esnemesidir.

-“Yağmurda inik lastik daha az kayar”
Hava basıncı düşük lastikte su boşaltma kanalları kapandığı için yağmur suyunu çok daha az boşaltır. Hatta boşaltamaz ve su üzerine çıkma ve su yastığı üzerinde kayma çok daha düşük hızlarda başlar.

-“Ani frenlerde önce frene basıp, durmaya yakın debriyaja basarsak daha kısa mesafede dururuz”
En etkin yavaşlama frenle debriyaja aynı anda basılarak yapılır. Böylece fren sırasında motor devre dışı bırakılarak,motorun aracı ileri götürme kuvveti yok edilir.

-“Doğru takip mesafesi hızın yarısıdır”
Bu yöntem kullanışlı olmamakla birlikte, hata payı yüksektir. İdeal takip mesafesi kuru havada 2 saniye arkadan takip etmektir. Yağışlı havalarda veya yük durumunda bu süre 3-4 saniyeye çıkarılmalıdır.

CEVAP VER