Genel

Tıraş Olma İncelikleri

Sakal tıraşı olmak uğraş isteyen bir olaydır. Hızlı, sağlıklı ve güzel bir tıraş için bazı incelikler vardır. Bu inceliklere, cilt sorunları yaşamamak ve daha sağlıklı görünmek için dikkat etmeliyiz.

Tıraş olurken nelere dikkat etmeliyiz?

-Kaliteli bir tıraş bıçağı edinin (Eğer tıraş makinesi tercih ediyorsanız, oda kaliteli olsun.) . Zira o bıçak, sizi fazla uğraştırmadan sakallarınızı kesecek; aynı zamanda da, cildinizde, yağın üzerinde kayar gibi kayacaktır.

-Tıraş sabununu veya köpüğünü, sakalınızın çıktığı bölgelere iyice yayın. Cildinizin gergin olması, bu noktada önemli; kaliteli bir tıraş sabunu, bu gerginliği layıkıyla sağlayacaktır.

-Tıraş bıçağını, sakalınızın çıktığı yöne doğru hareket ettirin. Keserken, sakallarınızla bıçağınızın aynı yöne doğru bakıp bakmadığını kontrol edin. Ve en önemlisi, ilk bıçak darbesini (Eğer boynunuzdan işe başlıyorsanız.), sakalın ilkbaşladığıyere vurun; aralardan kesmeye başlamak, tahrişe neden olabilir.

-Bıçağınızı, her iki-üç darbeden sonra sıcak suyla temizleyin. Böylece, bıçağınız daha iyi temizlenir ve cildinize daha az zarar verir.

-Yüzünüzde sivilce varsa, onu asla tıraş olurken kesmeyin. Mikrop kapmaması için, sivilcenizin sadece etrafındaki sakalları alın.

-Tıraş sonrası, cildinizi sıcak suyla yıkayın (Sonrasındabir de sıcak havluyla yüzünüzü örtmeniz, çok daha iyi iş görür.). Ve hemen ardından, tıraş sonrası losyonunuzu veya after shave’inizi kullanın.

Bunlara da göz atın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu