Ter Kokusuna Çözüm!

0
8

Sıcak ve bunaltıcı yaz günlerin de vücudumuz ısı‘nı dengelemek için deriden dışarıya sıvı çıkışı yapar.Ama bu sıvı çıkışı yani terleme olayını kişilerin sosyal hayatına olumsuz etkileri vardır.Ter vücut kiriyle birleşince kötü bir koku ortaya çıkarır ve bu da insanları rahatsız eder.

Ter ve Vücut Kokusu Nasıl Giderilir? 

Yirmi beş yıldır bu mesleği yapan dermatolog Dr. Francesca Fusco‘ya göre: “Terlediğinizde, özellikle de kolların ve ayakların altında ve kasık çevresinde bakteri oluşup kötü kokuya neden olabilir. Terlemeyi en aza indirmek için yapabileceğiniz her şey kokuyu azaltmaya yardımcı olacaktır.” Dr. Francesca, terlemeyi önleyici deodorant kullanmayı ve her gün an az bir kere duş almayı öneriyor. Az bilinen bir gerçek: Elleriniz ve ayaklarınız aşırı terliyorsa, bu bölgelerde de deodorant kullanabilirsiniz.

Ter ve Vücut Kokusu Nasıl Giderilir?

Merkezi ABD’de bulunan Chamomile Natural Foods‘u kuran ve 30 yıldır işleten Barry Sherr‘e göre, sağlıklı bir karaciğer, vücudunuzun kötü kokmasına neden olan toksinlerin bir kısmını ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilir. Eğer karaciğeriniz aşırı dolu veya sağlıksızsa bu durumla başa çıkamamaya başlar. Karaciğerinizin kendini tekrar toplamasına yardımcı olmak için Sherr, klorofil tabletleri, spirulina, klorella, karışık yeşillikler, buğday çimeni veya taşkesen otu öneriyor. Bu beslenme diyetinde lif de çok önemli ama terleyip su kaybederken toksinlerin vücuttan atılması için sıvı almak mutlaka gerekli, özellikle de sportif faaliyetler yapıyorsanız.

Ter ve Vücut Kokusu Nasıl Giderilir? 

Olimpik triatlon sporcusu Hunter Kemper de vücudun su dengesini korumayı öneriyor: “Çok terliyorum, o yüzden sürekli yanımda havlu ve yedek tişört bulundururum. Eğer aynı rotayı sürekli dönerek koşuyorsanız su dengenizi sürekli koruyabilmek için rotanızın üstünde belirli noktalara önceden su şişeleri koyun. Eğer çok hızlı koşuyorsanız suyu arada bir başınızdan aşağı dökmek de iyi bir fikir olabilir. Bu, hem sizi serinletir, hem de performansınızı artırmanıza yardımcı olur.”

CEVAP VER