Tasarrufun Basit Yöntemleri

0
12
tasarruf etmek
Pratik tasarruf bilgileri.

Ay sonunu getirebilmek için zaruri harcamalarımızı kısıtlamak zorunda kalıyoruz. O ay içinde yapılan harcamaları kontrol etmeden günübirlik yaşamak sıkıntılı günler geçirmenize neden olacaktır. Tasarruf etmek için sadece bildiklerimizi uygulamak yetmez. İhtiyaçlarınızı ayın başında belirleyip önceden planlamak her zaman size tasarruf konusunda avantaj sağlayacaktır. Cebinize istemeden verdiğiniz zararları en aza indirmek için küçük önerileri dikkate almanızda fayda var.

tasarruf etmek
Alternatif yöntemlerle tasarruf etmek son derece mümkün!

Nasıl tasarruf edilir?

Basit yöntemlerle tasarruf etmek için şu önerilere göz atabilirsiniz:

  • Dışarıdan kahve almak yerine, kahvenizi küçük bir termosta yanınızda taşıyın. Bunu her gün yapamam derseniz, önce haftada 1-2 gün yanınızda kahvenizi taşımayı deneyebilirsiniz. (Günde 5 lira x 20 iş günü desek ayda 100 LİRA!)
  • İşe / okula giderken yemeğinizi yanınızda taşıyın. Tüm dünyadaki tasarruf akımı nedeniyle ’sefertasları’ artık yanınızdan ayırmak istemediğiniz kadar güzel tasarımlara sahip. “Yemeğe para vermiyorum, yemek fişlerim var” derseniz, o fişleri de başka ihtiyaçlarınız için kullanabilirsiniz. (Günde 7 lira x 20 iş günü desek ayda 140 LİRA!)
  • Arabanızı komşularınızla / iş arkadaşlarınızla paylaşın. İşe / okula giderken aynı yere / civarlarda bir yere giden bir komşunuz / arkadaşınızla benzini paylaşın. (Haftada 100 tl bezin alıyorsunuz desek 50 tl ödeyeceksiniz. 50 x 4 hafta 200 LİRA!)
  • Yakın yerlere yürüyün. Bu hem sağlığınız için de çok faydalı. (Haftada 20-30 tl kar etseniz ayda 100 TL civarı)
  • Spor salonuna gitmektense evde ya da parklardaki spor araçları ile egzersiz yapın.
  • Kendi yiyeceklerinizi yetiştirin. Bunun için bahçem / bilgim yok demeyin. Bu konuda artık çok pratik ürünler satılıyor, uygun fiyata bunları alarak başlayabilirsiniz. Hem daha sağlıklı.
  • Haftalık yemek listenizi önceden hazırlayın ve ona göre listeyle alışveirşe çıkın. Böylece gereksiz şeyler almaz, israf da yapmamış olursunuz. Aldıklarınızın mevsime uygun olmasına da dikkat!
  • İçeceğe harcadığınız parayı hesaplayın ve evde kendi içeceklerinizi (ayran – limonata) yapmayı deneyin. Hem daha sağlıklı, hem daha ucuz!
  • 10 saniye kuralını hayatınızdan eksik etmeyin. Birşey almadan önce 10 saniye durun ve istek mi ihtiyaç mı düşünün!
  • Sigarayı bırakın ya da azaltın. Bunun için Alo 171 “Sigara Bırakma Hattı”nı arayabilirsiniz. Hem cüzdanınızı hem sağlığınızı koruyun.

[related-posts posttype=post]

CEVAP VER