Sünnet İçin 14 Yaş Kararı Şaşırttı

0
10
14 Yaştan Önce Sünnet Yasak mı ?
Sünnet İçin 14 Yaş Uygulaması

AKPM’de alınan sünnet kararı tartışma yarattı. Erkek çocuklar 14 yaşından sonra ve kendi rızasıyla sünnet olabilir.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM)14 yaşına gelmeden ve kendi rızası olmadan erkek çocuklarının sünnet edilmemesini öngören raporu kabul etti

Türkiye’nin de üyesi olduğu AKPM tarafından Strasbourg’da kabul edilen kararla, sünnet ilk defa “erkek çocukların fiziksel bütünlüğünün ihlali“, yani bir insan hakları sorunu olarak tanımlandı.

14 Yaştan Önce Sünnet Yasak mı ?
Sünnet İçin 14 Yaş Uygulaması

AKPM üyesi  Alman sosyalist parlamenter Marlene Rupprecht tarafından hazırlanan, “çocukların fiziksel bütünlük hakkı taşımalarına” ilişkin rapor ve buna bağlı karar tasarısı tartışılarak kabul edildi. Rapor için yapılan oylamada, 19 ”hayır”a karşılık, 77 parlamenter ”evet” dedi.

Üye ülkelerden, çıkartacakları yasalarla kız çocuklarının sünnet edilmesini kesinlikle yasaklamaları istenen raporda, erkek çocuklarının ise 14 yaşına gelmeden ve rızası olmadan sünnet edilmelerine karşı çıkılı.

Sünnet durumunda ise bunun mutlaka çocuk cerrahları veya ürologlar tarafından yapılması şartı getirilen raporda, “erkek çocukları için sünnetin insan hakları ihlali teşkil ettiği iddiası” yer aldı.

Karar, her ne kadar tavsiye niteliğinde olsa da, sünnet konusunda bir Avrupa parlamenter platformundan çıkan ilk somut belge olması bakımından önem taşıyor.

Erkek çocuk sünneti daha önce Almanya’da tartışma konusu olmuş ve ülkede yaşayan Yahudi ve Müslüman topluluklardan tepki görmüştü.

CEVAP VER