Steve Jobs Gibi Başarılı Olmak

1
11

24 Şubat 1955 yılında dünyaya gözlerini açan Steve Jobs, annesinin onu üniversite mezunu bir aile tarafından evlatlık edilinilmesine karar vermesi üzerine San Francisco‘da yaşayan Paul ve Clara Jobs tarafından evlat edinilmiştir.

Evlatlık edinilmesini hayatının “başlangıç noktası” kabul eden Steve Jobs,  üniversite için çok pahalı bir okulda okumayı tercih etmiştir. Ancak 1. dönemin sonunda onu büyüten ailesinin tüm birikimini burada harcamasına değecek bir eğitim alamadığını düşünür ve 17 yaşında iken okuldan ayrılmaya karar verir. O zamanlar bu kararı verirken çok zorlanmış olsa da yıllar sonra okulu bırakma fikrine “hayatımda verdiğim en doğru karar” diyecektir.

Okulu bıraktığı için artık bir yurt odası olmayan Steve Jobs, arkadaşlarının yurt odalarında yerlerde yatarak ve kola şişelerinin 5 centlik depozitolarıyla hayata tutunmaya başlamıştır.

Daha sonraları kaligrafi dersi almaya başlayan Jobs, bugün de bilgisayarlarımızda kullandığımız “Serif” ve “San Serif” yazı karakterlerine o günlerde hayran kalmıştır. Yıllar sonra ilk Macintosh‘u tasarlarken bu tipografileriyi kullanmaya karar vermiştir. Sonuç olarak Mac, güzel bir tipografiye sahip ilk bilgisayar olarak piyasaya sürülmüştür. Eğer okulu bırakmasaydı kaligrafi dersi alamayacak ve bugün kullandığımız bilgisayarlar belki de hala şuanki tipografiye sahip olamayacaklardı.

Steve Jobs, o zamanlar yaptığı şeylerin bir noktada birleşmesini “buna inanarak” yaptığı için olmasına bağlıyor. Çünkü, her üniversiteyi bırakan bir Steve Jobs kadar başarılı olamıyor. Eğer siz de Steve Jobs kadar başarılı olmak istiyorsanız, onun deyimiyle, “cesaretinize, kaderinize, hayata ve ya karmaya (kötülük yapan birinin doğa tarafından mutlaka cezalandıralacağı inancı)” inanmanız gerekiyor. 

Henüz sadece 20 yaşında olan Jobs, adaşı Steve Wozniak  ile tanışır ve fikirlerinin büyük bir kısmı ortak paydada buluşur. Vakit kaybetmeden Apple adında bir şirketi kendi evlerinin garajında kurmayı başarırlar. Aradan sadece 10 yıl geçtikten sonra bu küçük şirket, 4.000 çalışanı olan 2 milyar dolarlık bir şirkete dönüşür.

Aradan çok geçmeden “kendi kurduğu şirketten kovulan” Jobs, bir kaç ay boş durduktan sonra, yaptığı işi hala çok sevdiğini fark eder ve bugün dünyanın en büyük, en başarılı animasyon şirketi olan Pixar’ın temellerini atar. (daha sonraları “Apple’dan kovulmam başıma gelen en iyi şey olmuştu” diyecektir, Apple’dan neden kovulduğunu videodan öğrenebilirsiniz)

Pixar’dan önce Next adında başka bir şirket daha kuran Steve Jobs, Apple’ın Next’i satın alması üzerine Apple’a tekrar geri döner.

– Mükemmel bir iş çıkartmak istiyorsanız, hangi işi sevdiğinize karar verin !

Bu kadar başarılı olmasının nedenini “yaptığı işi sevmesine” bağlayan Jobs, herkesin bir an önce neyi sevdiğine karar vermesi gerektiğini söylüyor. Eğer neyi sevdiğinizi bulabilirsiniz hayatınıza yön verebilirsiniz, aksi taktirde başkalarının hayatlarını yaşamaya devam edersiniz. 

 – Her günü hayatının son günüymüş gibi yaşarsan, bir gün mutlaka haklı çıkarsın

Küçük yaşlarda bir dergide okuduğu bu sözden çok etiklenen Jobs, her sabah kalktığı zaman kendi kendine şu soruyu sormuş: “eğer bugün dünyadaki son günüm olsaydı, yine de bu işi yapar mıydım?” Uzun bir süre bu soruya hayır yanıtını verdikten sonra hayatında değiştirmesi gereken bazı şeyler olduğunu fark eden Jobs,  bir çok başarıya daha imza atmıştır.

Eğer siz erkekgozuyle.com okuyucuları; siz de her sabah kalktığınızda aynanın karşısına geçerek “bugün son günüm olsaydı yine de bu işi yapar mıydım?” diye sorarsanız bi gün mutlaka “ölene kadar” yapmak istediğiniz bir işle karşılaşacaksınız.

Steve Jobs kadar başarılı olmak için “yüreğinizin sesini” dinlemeniz yeterlidir. Çünkü yüreğiniz “ne yapmak istediğinizi” çok iyi bilir. Eğer yapmak istediğiniz şeyi bilirseniz de, hayatınız boyunca mutlu olabilir ve mükemmel işler ortaya çıkartabilirsiniz. 

Steve JOBS’ın kendi ağzından inanılmaz hayat hikayesi:

Video’da sözü geçen “aç kal budala kal” ne demek derseniz; tıklayın.

Video’da Steve Jobs’ın söyediklerini yazılı olarak şu sayfada bulabilirsiniz.

Comments are closed.