Smokin Nasıl Giyilir? Smokin Giyme Rehberi

1
41

Smokin giymek için çok özel bir davette olmanız gerekiyor. Sıkça kullanılan bir takım olmadığından giyerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini iyi bilmiyor olabilirsiniz. Smokin giyme incelikleri olarak bu yazıyı hazırladık. Tüm erkeklerin okuması gerekiyor.

Kiralamayın, Satın Alın

Vücudunuza oturacak doğru smokini bulabilmenizin ideal yolu. Çevrenizdekilere kiralamış izlenimi bırakmayı kimse istemez. Fit, vücudunuza en iyi yaraşan smokini giymelisiniz.

Basit Tut

Klasik renk ve modelleri tercih edin. Siyah tonlar ince uzun gösterir ve entellektüel bir hava verir. Tam siyah ve gece mavisi aynı şekilde tavsiye edilebilir. Açık renklerden genel olarak uzak durun. Beyaz ise sadece sıcak iklimlerde tercih edilebilir. 1 ve 2 düğmeli olması ideal. Atkı, yaka dökümü kullanılabilir. Kruvaze ceket güzel bir tercihdir, ancak düğme sayısı ve şekline dikkat edilmelidir.

Papyon Nasıl Olmalı

Papyon bağlamayı iyi öğrenin. En azından her iki tarafında simetrik olması başlangıç için güzel bir çalışma olur. Papyon nasıl bağlanır. Papyon girişiminiz başarıyla sonuçlanmazsa kravatı deneyebilirsiniz.

Göğüs Cebi

Göğüs cebi boş kalmamalı. Smokin rengine uygun bir desenli veya düz renk mendiller kullanabilirsiniz.

Yelek veya Kuşak

Asla ikisini de giymeyin. Kuşak takımınıza karakter katacak, renk katacak olan öğedir. Siyah sade kalabilir, desenli örnekler seçebilirsiniz. Pantolonun cepleri olmadığından pileleri yukarı bakacak şekilde giyilmelidir.

Gömlek

Smokinin en önemli parçalarından. Hangi modeli veya hangi rengi seçerseniz seçin gömleğiniz mutlaka temiz, iyi ütülenmiş bir yakaya sahip olmalıdır. Siyah ve beyaz takıma göre ikisi de uygundur. Ancak çoğunlukla beyaz tercih edilir.

Ayakkabı

Ayakkabı duruşunuzu doğrudan etkiler, bir smokinin içinde duruşunuz çok önemlidir. İçinde en rahat edeceğiniz ayakkabıyı seçmelisiniz. Gecenin ilerleyen saatlerinde dans edebileceğinizi de unutmayın.

Çoraplar

Klasik siyah ipek çoraplar uygundur. Çorabın alt bacağınızın orta kısmına kadar geldiğinden ve geçmediğinden emin olun. Öte yandan farklı renklerde ve desenlerde çoraplar tercih edilebilir. Oturduğunuzda uyumuna dikkat edin.

Pantolon Askısı

Eğer pantolonunuz biraz gevşek ise pantolon askısı kullanabilirsiniz. Kesinlikle kemer kullanmayın. Smokin’lerde kemer kullanılmaz. Pantolon askısının ise gömleğinizle aynı renk olmasına dikkat edin. Öne çıkarmak istediğimiz bir parça değil.

Son Rötuşlar

Smokininizi bir veya iki takıyla daha hoş görünmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için kravat pini, kol düğmelerini kullanabilirsiniz. Bu detaylar fark yaratmanızı sağlayacaktır.

1 YORUM

  1. Bir davete gitmem gerekiyordu smokinle, fakat daha önce hiç simokin giymişliğim yoktu. Simokin nasıl giyilir hakkındaki bu güzel açıklayıcı yazınınz için teşekkürler..

CEVAP VER