Sizinki Ne Aşk mı Sevgi mi?

1
12

Aşk mı yoksa sevgi mi? Bu iki kelime size neyi çağrıştırıyor? İçinizdeki duygunun ve yaşananların hangi kelime ile ifade edileceğini tam olarak bilmiyor olabilirsiniz. Aşkı ve sevgiyi en iyi anlatabilecek isimlerden birisi olan Mehmet Coşkundeniz‘in bu konuya ışık tutan bir yazısı ile karşılaştım. Aynı zamanda yazı, gerçek sevginin oluşabilmesi için bazı gerekliliklerden bahsediyor. Şimdi sizleri “Beklentiler ve hayal kırıklığı” isimli bu yazı ile bırakıyoruz.

Beklentiler ve hayal kırıklığı

Bir ilişkide beklenti ne kadar yüksekse hayal kırıklığı da o kadar fazla oluyor. Tabii sizin aklınıza “Beklentisiz ilişki olur mu?” sorusu geliyor. Öyleyse aşkta insanın sevgilisinden neler bekleyebileceğini bir sıralayalım:

1- Sevgi: Birini sevmiyorsan onunla ilişki kurmayacaksın. Üstelik bu sevgi karşılıklı olacak. Karşılıksız aşk vardır ama karşılıksız sevgi olmaz. Birinin seni sevmesini istiyorsan sen de onu seveceksin. Yani “Beni sevsin yeter” cümlesi yetersizdir. İki insanı birbirine bağlayan en önemli unsur sevgidir.

2- Saygı: Kişiliğinize, yaşam tarzınıza, fikirlerinize saygı duymayan biriyle birlikte olamazsınız. Sizi sürekli aşağılayan, küçük gören, hakaret eden birinin varlığı her zaman için sorun yaratır. Aşka dayanarak ondan vazgeçmiyor olmanız, aranızdaki ilişkinin sürdürülebilir olduğunu göstermez. Bu nedenle saygının olmadığı yerde ilişkinin yürümesi imkansızdır.

3- Sadakat: İlişkide her iki tarafında mutlaka beklediği, yerine gelmediği zamanda büyük travmalar yaşadığı önemli unsur. Sadakatin olmadığı yerde saygıdan da söz etmek mümkün değildir. Öyleyse sadakatsiz biri aslında saygısızdır da. Hayatınıza giren kişiden size sadık olmasını beklemeniz kadar doğal bir şey yoktur.

Yukarıdaki 3 unsuru bir ilişkiye giren herkesin beklemesi doğal. Bunların dışındaki her kriter, her beklenti, yerine gelmediği zaman hayal kırıklığı dozunuzu artıracaktır. Zaten o kriterlerin hepsi maddi kriterlerdir. Maddi derken, parasal demek istemiyorum. Yani nesnel, yani elle tutulur, gözle görülür beklentiler. Örneğin; eğitimli olsun, terbiyeli olsun, başarılı olsun, temiz olsun, zeki olsun, güzel olsun gibi… Bu tür maddi kriterlere uyan birini bulduğunuzda, yukarıdaki 3 madde eksikse yine hayal kırıklığı yaşayacaksınız demektir. Aslolan aradaki bağdır. Bu bağ ne kadar güçlüyse ilişki o kadar sağlamdır. Bu bağı da sevgi, saygı ve sadakat üçlüsü sağlar. Diğer her şey ilişkiyi tatlandıran ya da sevgilinizin daha beğenilir olmasını sağlayan yan unsurlardır.

Mehmet Coşkundeniz

1 YORUM

 1. AŞK VE SEVGİ

  Aşk sahte duygudur sakın kanmayın,
  Aslı olan yine sevgidir sevgi.
  Aşka güvenerek aman yanmayın,
  Yaslı olan yine sevgidir sevgi.

  Aşk; coşkun akışlı bahar selidir,
  Kor gibi yakışlı bir sam yelidir,
  Çok haşin bakışlı, biraz delidir;
  Uslu olan yine sevgidir sevgi.

  Aşkın işi her gün övünmek ile,
  Sevgi bir başkadır güvenmek ile.
  Aşk ölürse gelmez dövünmek ile;
  Nesli olan yine sevgidir sevgi.

  Söyleyeyim bende kalmasın vebâl,
  Aşkta hayâl vardır, sevgide cemâl.
  Aşk, susar amaca erice derhal;
  Sesli olan yine sevgidir sevgi.

  Sevgi aratırmış, aşk onu arar
  Aşksız sevgi olsa hiç neye yarar?
  Yüksel orta yerde kılmışım karar;
  Soslu olan aşk-ı sevgidir sevgi.

  05.07.2000
  Ozan Bindebir (Yüksel KILIÇ)

CEVAP VER