Sağlık SorunlarıSağlıklı Yaşa

Sırt ve Bel Ağrısını Önlemenin Yolları

sirt-ve-bel-agrisini-onlemenin-yollari

Sırt ağrıları ile nasıl başa çıkılır?

Bel ağrısı ile başa çıkma yolları nelerdir?

Vücut ağrılarına ne iyi gelir?

Sırt ve beli kapsayan omurgayı da içine alan arka bölgemizi, kemik, kas, tendon ve bağlarını rahat ve konforlu bir yere yaslamak bazen ağrılarımıza iyi gelir. Ani hareketlerden ya da egzersiz ve spordan sonra yorulan vücut özellikle sırt ve bel ağrısına yüklenir. Bu zamanlarda sırtımızı rahat bir yere dayayıp dinlenmek gerekir. 20’li ve 30’lu yaşlarda sıkça bu ağrılar görülür. Çok yoğun yapılan egzersizin ardından yaş tanımadan herkeste ağrılar görülür. Vücudumuz, sadece ona verdiğimiz kötü şeyleri emmek için tasarlanmamıştır, tabi ki iyi şeyler verirsek onları da alır.

Ağrı başladığında ilk yapılacak iş dinlenmek olmalıdır. Birkaç gün egzersize ve hatta işe ara verilmelidir. Kondisyon bırakılmalıdır. Aktif kalmak, kas ve tendonları gevşeterek güçlü kalmasına yardımcı olur. Bu dönemde dinlenmenin yanı sıra tamamen durup yatmayın. Yavaş hareketler serbesttir. Nadir vakalarda, sırt ağrısı böbrek enfeksiyonu ve hatta kanser gibi bir hastalık nedeniyle ortaya çıkar. Eğer ağrınızın tıbbi bir konudan kaynaklandığından şüpheleniyorsanız ve ateşiniz varsa ya da kaza geçirdiyseniz doktora gidin. Dondurulmuş bezelyeyi ağrıyan bölgede biraz bekletin ve sıcak bir banyo yapın.

Ardından ısıtılmış bir yatakta uzanın, bu gergin kasları gevşetir. Düzenli olarak yavaş yürüyüşler ve hareketler yapın, ardından sıcak yatağınıza girin. Ağrınızın olduğu bölgeye özellikle nazik davranın, ani ve sert dönüş ve hareketlerden kaçının. Kilitlenmemeniz için kalça, uyluk ve omurgaya esneklik ve güç kazandırın. Fizyoterapiste gidin, onun tavsiye edeceği hareketleri yapın, tedavi görün. Doktor ve terapistin tavsiye ettiği yoga kursuna katılın. Uzman bir eğitmenden fitness ve yoga dersleri alın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı