+ Editörün SeçtikleriSağlık SorunlarıSağlıklı Yaşa

Sigarayı Bırakma Yolları – Sigarayı Nasıl Bırakabilirim

Dünya genelinde birçok kanser türünün oluşum sebebi olan sigaradan ölenlerin sayısı hergün katlanarak büyümeye devam ediyor. Uzmanların uyarılarına ve global işbirliklerine rağmen önlenemeyen bu kötü alışkanlık hükümetleri de sigara ile mücadelede farklı yollara itiyor. Türkiye’de ” Dumansız Hava Sahası “ kapsamında yürütülen çalışmalar sonucu kamuya açık kapalı mekanlarda ve bazı açık mekanlarda tütün ve tütün ürünleri tüketilmesi yasaklanmış ve vergi oranları arttırılarak sigara kullanımının azaltılması amaçlanmıştır. Bu çalışmalar sigara tüketim oranlarında önemli bir düşüş sağlamıştır.

Uzmanlar siyasi otoritenin bu çalışmalarını yerinde bulmakla birlikte kişinin iradesinin ve isteğinin sigarayı bırakmada çok daha önemli olduğu görüşünde birleşiyorlar. Bunun için de tiryakilere alışkanlıklarını bırakmada farklı yollar tavsiye diyorlar. İşte uzmanların önerdiği yollardan bazıları :

1.NEDENLERİ YAZIN: Sigarayı bırakmak için en önemli kişisel nedenlerinizi yazın. Kişisel motivasyonun sigarayı başarılı bir şekilde bırakmak için en önemli etken olduğunu unutmayın. Sigaraiçme isteği duyduğunuz zamanların kaydını tutun. Böylece tetikleyen unsurları tespit eder, önlemlerinizi alabilirsiniz.

2.TARİH BELİRLEYİN: Sigarayı bırakmak için takviminizden bir tarih işaretleyin ve bu günü değiştirmeyin.

3.SİZİ BIRAKMA SÜRECİNDE NELERİN BEKLEDİĞİNİ BİLİN: Tüm sigara tiryakileri bırakma sürecinde farklı düzeylerde yoksunluk yaşar. Nikotin yoksunluğuna karşı hissedilen fiziksel belirtiler (gerginlik, konsantrasyon bozukluğu, vb) yaklaşık 2 hafta sürer. Şiddetli yoksunluk durumlarında şikayetler 3 aya kadar devam edebilir.

4.TETİKLEYİCİLERDEN UZAK DURUN: Diğer arkadaşlarınızın sigara içtiği sosyal ortamlar gibi sigara içme isteğinizi tetikleyen durumlardan uzak durun. Normalde sigara molası için aldığınız zamanlarda kısa bir yürüyüşe çıkın.

5.PLANLI, PROGRAMLI OLUN: Sigarayı bırakma programlarının ideali 4 hafta ile 8 hafta uzunluğunda olanlardır. İyi programlar konu hakkında uzmanlaşmış hekim ve psikologlarla birebir görüşmeler de içerir.

6.KİLONUZ İÇİN ÜZÜLMEYİN: Sigara içenlerin üçte biri bıraktıklarında kilo alır. Bununla birlikte, bu kişilerin yüzde 90’ı bu kiloyu 1-2 yıl içinde verir.

7.SİGARAYI BIRAKMAYA YARDIMCI İLAÇLARI KONUSUNDA BİLGİ ALIN: Sigara bırakma tedavisinde etkinliği kanıtlanmış ilaçları kullanmak için bir Göğüs Hastalıkları uzmanından görüş ve yardım alın.

8.NİKOTİN TERAPİSİ : Sakız veya bant şeklinde nikotin tedavisi bırakmanıza yardımcı olabilir.

9.BIRAKTIĞINIZI DUYURUN: Aile ve arkadaşlarınızın sigarayı bırakmaya çalıştığınızı bilmelerini sağlayın. Sigara içme isteğinizi önlemek için desteklerini isteyin.

10.CESARETİNİZİ KIRMAYIN: Sigarayı bırakmakta başarılı olanların birçoğu bu alışkanlıktan kurtulmak için uzun yıllar boyunca ortalama 4 kez sigarayı bırakmayı denediklerini itiraf ediyorlar. Bir önceki denemedeki başarısızlık bir sonraki denemede başaramayacağınız anlamına gelmez. Bırakma kararlılığından asla vazgeçmeyin.

Bunlara da göz atın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu