Sevgiliden Ayrılma Süreci ve Yapılması Gerekenler

0
10

Bazen ayrılık çok kötü sonuçlar doğurabilir. Ayrılık sürecinde güçlü durmak gerekiyor. Kendinize olan saygıyı asla yitirmeyin. Bu zor dönemde neler yapmanız gerektiğine dair bir makalemiz var. Oldukça faydalı olduğunu düşündüğümüz makaleyi tüm okurlarımıza öneriyoruz. Birlikteliğinizin bitmesi sizin sonunuzu getirmez. Sizin gibi mükemmel bir insanı yitirdiği için o kaybetti. Şimdi makaleye geçelim.

Sevgiliden Ayrılmak

Partneriniz İle Birlikteliğinizi Sonlandırmak İstediğinizde

1. Nedenini bilin: Ayrılmadan önce mutlaka kendinizi sorgulayın. Ayrılık nedeni “o” değil de “siz” olsanız bile, bunu dile getirmek çok zor olsa bile önce kendiniz kabullenin. Karşı tarafa bunu söylemek zorunda değilsiniz tabi; önemli olan sizin kendinizi anlamanız.

2. Dürüst olun: En azından ayrılığın ana nedenlerini paylaşmak konusunda dürüst davranın. Bunun için kavga etmenize, karşı tarafı incitmenize gerek yok. Sadece açık olmak konusunda çaba gösterin. Ve arkadaş kalmak konusunda samimi değilseniz, asla böyle bir yalan söylemeyin. Bu durumunuzu daha belirsiz hale getirebilir ve sadece kendinizi çaresiz hisssetmenize neden olur.

3. Sürüncemede bırakmayın: Onunla bir daha konuşamayacağınızı, onu tekrar göremeyeceğinizi düşünmek korkutucu olabilir. Ama ihtiyacınız olan cesareti kaybetmemeniz için onu görmeye bahaneler bulmak veya onun zayıf noktasını keşfetmeye çalışmak gibi faydasız uğraşlara girmemelisiniz. Kendinizden eminseniz er ya da geç yaşanacak olan bu ayrılığın iki taraf için de en iyisi olduğuna inanmalısınız.

4. Nazik ama kararlı olun: Ne kadar kötü şey yaşanmış olursa olsun ilişkiyi sonlandırırken kırıcı olmaya gerek yok. Ancak yaptığınız konuşmanın bir gelecek günlere dair verilmiş bir ültimatom olmadığına, ilişkiyi devam ettirmek konusunda kafanızda bir soru işareti taşımadığınıza dair net tavır koymalısınız. Karşı taraf bunun kesin bir bitiş olduğunu anlamalı.

Partneriniz Sizden Ayrılmak İstediğinde  

1. Asil ve gururlu olun: Tabi böyle söylemesi kolay, özellikle de ilişkinizin iyi gittiğini düşünüyorsanız. Ama sizin için ne kadar sürpriz bir durum olursa olsun çevrenizin ve hatta kendizin gurur duyacağı şekilde hareket etmeye gayret gösterin. Partnerinizin eksikliklerini sıralamaya çalışmayın, ona bağırmayın, saldırmayın ve asla onu kendinize zarar verebileceğinize dair tehdit etmeyin. Daha sonra kendizi kötü hissetmemeniz için yapmanız gereken en iyi şey gururlu ve asil davranmaktır.

2. Güvende hissettiğiniz bir yer bulun: Bir arkadaş, aile üyesi veya size değer veren birisini bulun ve onlardan destek alın. Çünkü terk edilmek zordur ve bunu sindirmek için zamana ihtiyaç duyacaksınız.

3. Gerçek sen bu değilsin: Kendinze çok sert davranmayın. Terk edilmenizin nedeni sizin kim olduğunuz veya nasıl biri olduğunuz değil. Çünkü gerçekten aşık olduğumuzda sevdiğimizin iyi niteliklerinin yanısıra kötü özelliklerine de aşık olmuşuzdur. Sonuçta uzak olduğumuz birisi hata yaptığında bunu kabullenmeyebiliriz; ama sevdiğimizin hatalarını aşkla hoş görürüz. Hatalar yapmış olmanız sizin korkunç biri olduğunuzu göstermez, dünyadaki en kötü insanlar bile sevgiyle değişebilirler.

4. Takılı kalmayın: İlişkilerinizin neden istediğiniz gibi sürmediğini gözden geçirin ve bir ilişkiden gerçekte ne beklediğinizi ve yaşadığınız birliktelikten ne öğrendiğinizi düşünün. Böylece yaşadığınız acıyı bir kazanca dönüştürme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Ayrılığın Sonrasında

1. Geçmişi düşünmeyin: Kesinlikle. Aramayın, geçmişte verimiş sözlerin arkasını kovalamayın, sadece konuşmak için bile olsa görüşmeye çalışmayın. Ayrılığın üstünden uzun bir zaman geçmeden, ne olursa olsun, iletişim kurmaya çalışmayın. İnsanlar elbette değişebilir; ama bu bir gecede olmaz. Yalnız kalacağını, daha iyisini bulamayacağını mı düşünüyorsun? Beraberliğinizin tekrar başlayacağını ummak, çektiğiniz acıyı çoğaltmaktan başka bir işe yaramaz. Kendi durumunuzun farklı olduğunu ve bir istisna yaratacağınızı düşünmek de kendinizi kandırmanın başka bir biçimidir.

2. Öfkenizle barışın: Eski sevgilinize kızgın olmanız doğal. Hatta onun beceriksiz bir aptal olduğunu düşünebilirsiniz.Serbest bırakın düşüncelerinizi, bunlar doğal şeyler. Kendinizi bu duygulardan kurtulmak için hemen zorlamayın. Toparlanmanız için önünüzde uzun bir yol var. Öfkenizle tam anlamıyla başa çıkabilmeniz zaman alacaktır. Ve kendinize de öfke duyacaksınız. Onun hakkında yanıldığınızı düşünecek kendinize kızacaksınız. Olsun, bunları yaşamanız normal.

3. Arkadaşlık kurmaya çalışmayın: Muhtemelen onunla ilgili merak ettiğiniz çok şey vardır; ama adı üstünde o artık “eski” sevgiliniz. Belki sonunda arkadaşlığınızı sürdürebilirsiniz; ancak şimdilik kendinizi düşünmeli ve biraz zamana ihtiyacınız olduğunu kabul etmelisiniz. Eğer arkadaş kalma ihtimaliniz yoksa bunun için üzülseniz de onu zorlamayın.

4. Ödeşmeye çalışmayın: Eğer ayrılık sonucu ağır bir darbe aldıysanız, karşılığında zarar vermek isteyebilirsiniz.Bu iyi bir fikir değil. Kesinlikle her şeyi

olduğu gibi bırakmalısınız. Çünkü bu, bir kazanan veya bir kaybedenin yer alması gereken bir oyun değil. İntikam duygusu sadece karşı tarafa değil, başkalarına da zarar vermenize yol açabilir; hatta en önemlisi intikam, kendinize zarar vermeniz demektir.

5. Takip etmeyin: Bunu kendi kendinize açıklayabilirsiniz; ama görünüşte öyle değildir. Bu durumu hapiste olup da sadece bir telefon hakkı olmak gibi düşünün. “Neden?” diye sormak için arama, mesajlarına ulaşmaya çalışma, işyerinin yakınlarında gezinme ve kesinlikle evine ziyarete gitme. Bunlar ilk başta zararsız gibi görünebilir; ama sonrasında kişide saplantı haline dönüşebilir. Gizlice takip etmenin gerçekten bir hastalık olduğunu, eski sevgiliniz dışında kendinizi mutlu etmenin birçok yolu olduğunu fark etmelisiniz. Bu noktada yeni bir gelişmeyle karşılaşanbilir, onun bir başkasıyla flört ettiğini görebilirsiniz. Bu sizi ne kadar korkutsa ve üzse de hemen kendi hayatınıza dönebilmelisiniz. Onunla ilgili yeni şeyler öğrenmeye çalışmak acınızı artırmaktan başka bir şeye yaramaz.

Farklı yapabileceğim hiçbir şey yoktu diyebiliyorsanız, doğru yolda olduğunuzu düşünüyorsanız;ayrılığı kabullenmeli ve hayatınıza devam etmelisiniz.


CEVAP VER