Şehit Ağacı Nerede? Şehit Ağacı Ne demek?

0
11
Şehit Ağacı

Şehit ağacı 29 Ekim 2009’da ziyaretçilerine kapılarını açtı. Ankara’nın Kızılcahamam ilçesindeki Şehit Fatih Duru Parkı’nda bulunan “Şehit Ağacı”, açıldığı günden bu yana verilen şehitlerimiz anısına, dallarına asker künyeleri asılarak askerlerimizi yaşatmaya devam ediyor.

Şehit Ağacı

 

Şehit Ağacı

 

Son günlerde toprağa verdiğimiz 86 şehidimizin künyelerini Şehit ağacı’nın dallarına asmak için bir tören düzenlendi.

YER KALMADI 

Ağacın dallarında yer kalmaması nedeniyle büyük bir hüzüne boğulan halkımız, daha fazla şehit verilmemesi temennisinde bulunarak son verdiğimiz şehitlerin de künyelerini Şehit Ağacı’na astılar.

“7 bin 314 şehit künyesi çakıldı”

Türkiye’nin 1980 yılından sonra verdiği şehit sayısı kadar künyenin ağaca çakıldığını anlatan Ünal, “Bugün ağacımızda 7 bin 314 şehidimizin künyesi var” dedi.
Şehitlere Kızılcahamam halkının da sahip çıktığını ifade eden Ünal, şehit ağacına Türkiye’nin her yerinden ziyaretçilerin geldiğini kaydetti. Ünal, “Bu kadar şehit verdiğimiz bu dönemde herkesin birlik olup, kendisi ölçüsünde katkı yaparak terörün ortadan kaldırılması lazım” diye konuştu.

Şehit Ağacı

 

“Ağaçta yer kalmamış, umarız başka şehit vermeyiz”

ATB Başkanı Faik Yavuz da son dönemlerde hain saldırılarla şehitler verildiğini anımsatarak, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve bakanların terör konusunda yaptığı çalışmalara, sivil inisiyatiflerin de destek vereceğine inandığını belirtti.
Türkiye’nin her başarısının arkasından böyle bir saldırının gerçekleştiğini ifade eden Yavuz, “Türkiye, hem insan olarak hem de maddi olarak bu terör olayı nedeniyle çok kayıp verdi. Tek duamız ve temennimiz, bu terör olayının bir an önce bitmesi ve Türkiye’nin siyasi ve ekonomik anlamda olması gereken yerde olmasını istiyoruz” dedi.
Terörün siyasal anlamda bazı özgürlükleri kısıtladığını dile getiren Yavuz, “Anayasa değişikliği yapmaya çalışıyoruz. Önümüzdeki en büyük engel terör. Onun için tek duamız bu çatışma ortamının bitmesi ve Türkiye’nin demokratik bir anayasaya kavuşmadır” diye konuştu.
Yavuz, ağaçta künye çakılacak yer kalmadığını belirterek, “Umarız bundan sonra şehit vermeyiz” şeklinde konuştu.

CEVAP VER