Sağlık SorunlarıSağlıklı Yaşa

Sedef Hastalığı Nedir, Tedavisi, Zorluğu

Sedef hastalı halk arasında bir lanet gibi görülüyor. O yüzden bu hastalığa yakalananların çoğu psikolojik sorunlar yaşıyorlar.Dış deride meydana gelen deformasyon yüzünden sosyal yaşantılarında çok fazla sorun yaşıyorlar.Bizde erkekgozuyle.com olarak sizler için sedef hastalığını , sedef hastalarının yaşadıkları zorlukları araştırdık.

Sedeflilerin yüzde 84’ü sportif faaliyetlerden kaçıyor, yüzde 83’ü hastalıklarını saklıyor, yüzde 74’ünün özgüven sorunu bulunuyor, yarıya yakını ise depresyon sınırında dolaşıyor. İşte sedef hastalığı ve sedef hastasının zorlukları…

Psoriasis yani sedef plak diye adlandırılan, kalın, kırmızı ve pullu beneklerden oluşan kronik bir hastalık olarak tanımlanıyor ve bu hastalığı bir daha çıkmamak üzere yok etmenin şimdilik mümkün omadığına dikkat çekiliyor. Buna rağmen, hastalıksız bir yaşam sürdürmenin mümkün olduğunu söyleyen Gazi Üniv. Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nilsel İlter, ” Hastalık tedavi edilebilir fakat tekrarı önlenemez” diyor.

HERKESE FARKLI TEDAVİ
Farklı klinik özelliklere sahip tipleri olan sedefin tedavisi kişiden kişiye farklılık gösteriyor. Bu tedavinin klinik tip, yerleşim yeri ve alanı, şiddet, yaş ve hasta geçmişine bağlı olarak planlanması gerekiyor. Birinci hedefin deride sedefin neden olduğu kalınlık, kırmızılık, pullanma ve kaşınmayı azaltmak olduğu belirtiliyor. Bunun için deriye uygulanan topikal kremler, fototerapi (çeşitli dalga boylarında ışık ile tedavi) ve oral/enjeksiyon/enfüzyon ile uygulanan sistemik ilaçlar bulunuyor.

GENETİK YATKINLIK ÇEVRESEL FAKTÖRLERLE TETİKLENİYOR
Hastalıkta hem genetiğin hem de stresin etkisi olduğuna dikkat çekiliyor. Psoriasisli kişilerin yaklaşık yüzde 30’unda hastalık aile geçmişlerinde bulunuyor. Ayrıca bazı genler psoriasisle ilişkilendiriliyor. Ancak, hastalık bir çevresel faktörün tetiklenmesi durumunda ortaya çıkıyor. Tetikleyiciler arasında, yaşamdaki stresli olaylar, bazı virüs ve bakterilerden kaynaklanan enfeksiyonlar, deri yaralanmaları ve bazı ilaçlar yer alıyor.

SEDEF HASTALARININ YÜZDE 15′ İ ÇOCUK
Ebeveynlerinden biri bu hastalığa yakalanan çocuklarda da sedef hastalığının görülme olasılığının yüzde 10 olduğu belirtiliyor. Dünyada sedef hastalarının yaklaşık yüzde 15’ini ise 10 yaş altı çocuklar oluşturuyor. Sedef hastalığının görülme sıklığı dünyada ve ülkemizde artmasa da günümüzde daha fazla hastanın tedavi için başvurduğu ve tanı aldığı belirtiliyor. Dünya genelinde 125 milyonu aşkın sedef hastası bulunuyor.

STRES VE SEDEF BİRBİRİNİ ARTIRARAK KISIRDÖNGÜ OLUŞTURUYOR
Stres ve sedef arasındaki ilişki bir kısırdöngü olarak tanımlanıyor ve her ikisinin de birbirini artırdığına dikkat çekiliyor. Deride görülen lezyonlar kişinin yaşam kalitesini etkileyerek stres yaratıyor. Sedef, psöriyatik artrit, kardiyovasküler hastalık, metabolik sendrom ve Crohn hastalığı gibi bir dizi ciddi sağlık sorunlarının artan gelişme riskiyle de ilişkilendiriliyor ve bunlarpsoriasisli kişilerin üzerine ek bir yük getirerek yaşam seçimlerini daha da sınırlayabiliyor.

SEDEF HASTALARININ YAKLAŞIK DÖRTTE BİRİNDE DEPRESYON VAR
Psoriasisle yaşayanlar genelde deri hastalıklarından dolayı damgalandıklarını hissettiklerini bildiriyorlar. Halktan gelen reaksiyonların sonucunda bu kişilerin öz saygıları ve özgüvenleri düşük olabiliyor ve psikolojik sıkıntı anlamlı düzeyde depresyona, artan endişeye ve sosyal kopuklukla soyutlanmaya neden olabiliyor. Yapılan çalışmalar, psoriasis hastalarının yaklaşık dörtte birinde depresyon bulunduğunu ortaya koyuyor. Hasalık, özellikle geniş yüzeyleri tuttuğunda hastalar, zaman zaman toplumda bu hastalıkla ilgili yanlış inanışlar ve yönlendirmelerden dolayı dışlanabiliyorlar. Bu da hastaların sosyal aktivitelerini sınırlamasına, ailelerinden ve arkadaşlarından soyutlanabilmesine neden olabiliyoir. Yani, psoriasisli olmak insanların kariyer tercihlerini, ilişkilerini ve zihinsel sağlıklarını etkileyebiliyor.

KRONİK HASTALIĞI OLANLARDA DAHA SIK GÖRÜLÜR
Sedef hastalığı obezite, hipertansiyon, şeker hastalığı ve koroner kalp hastalığı olanlarda daha sık görülüyor. Ayrıca pek çok ilacın sedef hastalığını başlatma veya artırma etkisi bulunuyor. Sigara ise hastalıkta önemli bir risk faktörü olarak görülüyor.

BEBEKLERDE DE GÖRÜLÜYOR
Hastalık en çok 16 – 22 ve 52 – 60 yaş aralığında ortaya çıkmasına karşın, bebeklik ve çocukluk dahil olmak üzere her yaşta başlayabiliyor. Aktif dönemde olmayan sedef hastalarında güneş abartılmamak ve kontrollü olmak koşuluyla faydalı bulunuyor. Aktif dönemdeki bir hastanın ise lezyonları arttırabiliyor. Buna ancak bir dermatoloji uzmanı karar verebiliyor.

Sedefte doğru bilinen yanlışlar
* Sedef Hastalığı nadir görülen bir hastalıktır – YANLIŞ
* Tedavisi yoktur -YANLIŞ
* Sağlıklı bir yaşam sürdürülmesi durumunda kendi kendine geçer – YANLIŞ
* Bulaşıcıdır -YANLIŞ
* Anne veya babasında sedef olan biri mutlaka sedef olur – YANLIŞ
* Hastalık sadece deriyi tutar – YANLIŞ
* Bu hastalık sadece görüntüyü bozar- YANLIŞ
* Sedef hastalığı koca karı ilaçlarıyla daha iyi tedavi olur – YANLIŞ

Sürekli bastırılan duygular sedef nedeni
Yeditepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü Uzman Klinik Psikolog Serap Altekin, sedefin psikolojik faktörlerin tetikleyici ve alevlendirici nitelikte olduğu bir dermotolojik hastalık olduğunu söylüyor. Kızgınlık ve öfkenin tanınmaması, adlandırılmaması, davranış ve deneyimlerle ilişkilendirilememesi, sürekli bastırılması ve dışa vurulamaması anlamına gelen aleksitimia hastalığı, sedef hastalığında çok önemli bir bileşen olarak görülüyor. Bu durum, zamanla kronik bir strese neden oluyor. Stres, sedef hastalığının başlangıcında tetikleyici, o hastalığın ilerleyen fazlarında ise alevlendirici nitelikte belirtileriyle dikkat çekiyor. Bu bağlamda hastalık yönetimde hasta ve hasta yakınları ile takım çalışmasının büyük önemi bulunuyor.

SEDEFLİ KİŞİLERİN
* Yüzde 84’ü sportif faaliyetlerden kaçınıyor
* Yüzde 83’ü hastalıklarını saklama ihtiyacı duyuyor
* Yüzde74’ünün özgüveni azalmıştır
* Yüzde 46’sı kronik olarak depresyondadır
* Yüzde 35’i ilişkilerinde kendilerini sınırlanmış hissediyor
* Yüzde 23’ü sedefin kariyer seçimlerini etkilediğini düşünüyor.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Esselamun Aleykum Arkadaslar, Buraya yorum yazmamin nedeni Sedef hastaligini arastirmak icin girdigim sayfalardan biriside bu sayfa oldugundan sizlere yazmak istedim ve isteyen inanir ve istemeyende inanmaz ve bunuda cok iyi bilin ki ben ne para icin nede baska birsey icin insan sagligini tehlikeye atmam ve oncelikle ben ALLAH’tan cok korkan bir insan oldugumdan kimseye  yalan soylemem cunku yaptigim herseyin hesabini ALLAH’a verecegimden hickimseye yanlis yapmam ve yalanda soylemem ve sizler diyebilirsiniz ki neden direk konuya gecmiyor diye ve hemen gecmedim cunku belki inanmayacaksiniz ama bilmeden ALLAH’ima sukur bu Sedef hastaliginin caresini buldum ve sizinle paylasmak istedim ve suan size Ozbekistan’dan yaziyorum. Ben 5-6 yildir Ozbekistan’da calismaktayim ve bundan 3 yil once Ozbekistan’da Tashkentte tanismis oldugum Tatar kari-kocayla tanistim ve kendileri tabipler ve ben kendileriyle sans eseri tanistim ve uzun suredirde dostlugumuz devam ediyor ve ben sac dokulme sorunu yasiyordum ve kullanmadigim ilac kalmamisti ve hicbiri fayda etmedi ve kendileriyle sohbet esnasinda sac konusu acildi ve dediler ki istersen sana sac dokulmesine karsi 100% otlardan sac losyonu yapabiliriz sen kullan cok memnun kalacaksin dediler bende kabul ettim ve bana sac losyonu yaptilar ve bende kullandim cok kisa surede sac dokulmem durdu ve yeni yeni saclar cikmaya basladi ve ben calistigim is yerinde ki butun calisanlara verdim sac sorunu yasayan yasamayan herkese ve kullananlarin hepsi memnun kaldilar ve herkese sordugumda ne etkisini gordunuz diye ve herkesten farkli farkli cevaplar aldim ve sac dokulmesini durdurmasindan ve yeni sac cikarmasindan haric sacta ne kadar kepek olursa olsun en fazla 3 kullanimda butun kepegi yok etti ve losyonu verdigim arkadaslarimdan bir bayan arkadas losyonu kiz arkadasina verdigini ve kiz arkadasinin kullandigini soyledi ve kiz arkadasimin sac derisinde bir hastalik varmis ve bu hastalik gecti dedi ve ben sordum kiz arkadasinin 
    sacinda ki  hastalik nedir diye bende bilmiyorum dedi ve bende uzerinde durmadim ve birdaha sormadim ve sac dokulmesini kisa surede durdurdugundan bu ticarete atildim ve Turkiye’ye temelli donus yaptim ve kendime bir firma actim ve Saglik bakanligindan izin aldim ve ilaci satmaya basladim ve Adana’da cogu eczane’ye dagittim fakat insanlar urunu bilmediklerinden diger firmalarin televizyonda reklamlari oldugundan reklami verilen urunleri aldiklarindan bende bekledigim satisi yapamadim fakat bayagi cok sattim ve losyonu kullananlardan bir kisi bile losyondan memnun kalmadim demedi ve Adana’da arkadasin birisi bana hani sen kepek en fazla 3 kullanimda biter demistin ve arkadasin birine verdim bir haftada – 10 gunde kepegi bitti dedi bende bu imkansiz dedim ve bir hafta cok uzun bir sure dedim ve losyonu kullanan arkadasi cagirdik ve arkadas geldi ve kendisi sacindakinin kepek olmadigini fakat deri hastaligi oldugunu soyledi ve sacinda ki sorunun ne oldugunu sordum kendisi hic doktora gitmedim dedi o yuzden bilmiyorum dedi ve insanlarin oldugu yere ve bir topluma giremiyordum dedi cunku bu sacinda ki hastalik deri uzerinde beyaz bir tabaka olusturmustu ve bu beyaz tabaka ve kasinti losyonu kullandiktan sonea gecmti ve bende tekrardan Ozbekistana donus yaptim fakat losyonlari satmasi icin arkadasa isi teslim ettim ve Ozbekistana gelince losyonu verdigim bayanin biri beni aradi ve uzun suredir beni aradigini ve ulasamadigini soyledi ve ben ne oldu diye sordum kendiside bana losyon ihtiyaci oldugunu soyledi ve bende tamam gonderirim dedim ve kendisinde ki etkisini sordugumda sac dokulmesinin durdugunu saclarinda hizli bir sekilde uzama oldugunu ve en onemlisi sacinda ki hastaliginin gectigini soyledi ve ben sacinda ne gibi bir sorun vardi diye sordugumda kendisinde yani sacinda sedef hastaliginin oldugunu soyledi ve bu losyon sayesinde gectigini soyledi ve kendisine ne kadar surede gectigini sordugumda 2 ayda gectigini soyledi daha sonra losyonlari Kazakistana gonderdim sac dokulme sorunu yasayanlara satmak icin ve losyonlari gonderdigim Kazak arkadasa losyonun insanlarda ki etkilerini sordugumda herkes cok memnun dedi ve sac dokulme sorunu herkeste bitti ve kepegi olan herkes kepekten kurtuldu dedi ve losyonlari kullananlardan bir kisinin sacinda sedef hastaligi oldugunu soyledi ve bu kiside losyonu kullandiktan sonra sedef hastaliginin gectigini soylemis ve bu hastaligi incelemeye basladim ve sedef hastasi olan insanlari aramaya basladim ve birgun calistigim sirkete bir bayan geldi ve kocasinin calismadigini soyledi ve kocasinin calisamamasinin nedeni butun vucudunda sedef hastaligi  varmis ve saclarinda dahi sedef hastaligi oldugunu soyledi ve bende bende ki losyonlardan bir kacini calistigim sirkete gelen bayana verdim ve kocasinin kullanmasini soyledim ve aradan 3 hafta- 1 ay gecmesine yakin bayani aradim ve sirkete cagirdim ve kocasinin durumunu sordum ve kocasi ALLAH’ima sukur rahat uyuyormus ve hastaliginin gectigini ve sadece suan vucudunda kirmizilik kaldigini soyledi ve losyonu kullanmaya devam ettiklerini soyledi ve ben neden dolayi uyuyamiyordu diye sordugumda kendisinin cevabi soyle oldu ve dedigine gore sedef hastaliginin bulundugu sirt bolgesinde ki agrilardan dolayi uyuyamiyormus, cok kasiniyormus ve vucudunda ki deri beyaz renkteymis ve dokuluyormus fakat bu losyonu kullandiktan sonra vucudunda ki ve sacinda ki sedef hastaliginin gectigini ve kirmizilik kaldigini soyledi ve suan ALLAH’a sukur hasret kaldigi uykuya kavustu rahatca uyuyor ve en onemlisi vucudunda ki kasintidan, derinin beyaz sekle donusup dokulmesinden ve sedef hastaliginin bulundugu bolgelerde ki agrilardan kurtuldugunu soyledi ve bu soylediklerim dogrudur ve ilk basta yazdigim gibi isteyen inanir isteyen inanmaz ama ALLAH’ima sukur soylediklerim dogrudur ve sizlerde bilirsiniz ki bilim adamlari bir hastaligin ilacini bulayim derken hic beklemedikleri bir hastaligin caresini buluyorlar ve bu losyonu yapan dostlarim sac dokulmesine karsi ve sac cikarici ozelligi olan bu losyonu yaptilar fakat bu losyon ALLAH’in izniyle sedef hastaliginada bir care ve umut oldu ve suan Ozbekistanda deri hastaligi hastanesi bashekimine kullanmalari icin bayagi losyon biraktim ki hastalarinda kullanmalari icin ve suan doktorda hastalarinin uzerinde denemis ve cok basarili bir losyon dedi ve sedef hastaligindan baska Vitiligo(Ala) denilen hastaligada iyi geldigini soyledi ve suan losyonu baska deri hastaliklarinda kullaniyormus ve kendisinden alacagim bilgiler dogrultusunda sizlerle paylasacagim.                                  Sormak istediginiz sorular olursa lutfen bana e-mail adresinden ulasabilirsiniz ve ben sizlerin sorularinizi cevaplayacagim İNSALLAH.                                                                                    E-mail adresim: [email protected]                      ALLAH’ima emanet olun ve herkese ALLAH’im acil sifalar versin ve hastaligida veren sifayida veren ALLAH’tir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı