Spor ve Fitness

Sağlıklı Kilo Vermenin Yolları

Kilo vermek için ne yollar deneniyor. Erkek ve ya kadın farketmez herkes fazla kilolarından şikayetçi. Günümüzde özellikle gençlerin stres altında yaşamaları ve bunun doğal bir sonucu olarak şişmanlaması bir çok soruna yol açıyor. Orta ve ileri yaşlardaki kilolu insanlar ise hayata karamsar bir bakış açısıyla bakıyor. Kilo vermek adına kullanılan kimyasal ilaçların verdiği zararları anlatmaya hiç gerek yok, ne de olsa her gün televizyonlarda sonuçlarını görüyoruz. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için yapılması gerekenleri erkekgozuyle.com olarak araştırdık ve bir yol haritası çizdik.

Kilo vermek için neler yapmalıyım?

Vücudunuzu düzenli olarak aç bıraktığınızda hızla kilo vermeye başladıktan birkaç hafta sonra enerjinizin, fiziksel aktivitelerinizin düşmeye başladığını, gittikçe yemek yemeye karşı daha fazla istek duyduğunuzu, yani iştahınızın arttığını fark etmeniz olasıdır. Çünkü vücudunuz aç kalmanıza yanıt olarak “açlık moduna” girmiştir. Yani sanki bir kıtlık varmış gibi vücudunuzda bir dizi metabolik, hormonal ve davranışsal tepkiler devreye girmiştir. Çünkü vücudunuz, tekrar “sıska” pantolonlarınızın içine girmek istediğinizi bilmiyor.

Zayıflama metabolik ve zihinsel olarak da tamamlanmalıdır. Yani beyniniz sizi aç olarak değil de zayıf o yapıda bir insan olarak değerlendirmelidir zayıfladıktan sonra.

Bunun gibi bir yanlış bir yöntem ile her şeyi daha kötü hale getirmiş olursunuz. Bu hatanızın etkileriyle uzun süre boğuşmak zorunda kalırsınız. Bunu doğru bir şekilde yapmak için kilo kaybetmek yerine sadece yağ kaybetmeye odaklanmalısınız. Vücut bileşiminizi iyi düzenlerseniz, yani kas ve yağ oranını dengelerseniz kötü etkileri en aza indirgemiş olursunuz ve metabolizmanızın hassas sistemlerinin zarar görmesini engellersiniz. İşte bu noktada yapacağınız egzersizler ve spor devreye giriyor.

Önce Spor Yapın

Vücut geliştirme/şekillendirme dünyasında, muhteşem bir vücuda giden yolda güçlü egzersizler yapmak zorunludur.Bu garip ama gündelik dünyada sporcu olmayanlar için zayıflamak diyet yapmak demektir. Gerçekte ise uygun bir vücut geliştirme programı kilo kaybetmeye eşdeğerdir. Her iki yöntemi uygulayan insan türüne bir göz atın ve bütün bunlardan

sonra neyin işe yaradığını, hangisinin forma girdiğini ve bu formu koruduğunu görün.

Kardiyo tipi aktivitenin hareketsizlik nedeniyle kaybedilen kas dokusunu yenileyebileceğini, yeniden oluşturmak için önemli faydalar getireceğini düşünmeyin. Çünkü kas sistemi enerji için kalori yakar ve kaslarınız zayıf ve iradesizse, onlar haklı olarak daha fazla yakıt gelene kadar kalori yakımını gerçekleştiremeyecek, bu da enerjinizin düşmesine neden olacak. Kardiyo tipi aktivite bu sorunu çözemez, hele kısa bir zaman içinde, asla.

Yine de en sevdiğiniz faaliyetleri yapabilirsiniz; ama ilk önce bir vücut geliştirme programı yapmalısınız. Bu programa ek olarak bonus niteliğinde yaptığınız ekstra faaliyetler genel aktivite düzeyinizin artmasını sağlayan bir eylem olur.

Sık ve Düzenli Yemek Yiyin

Her 2-3 saatte bir küçük öğünler yemek, protein kaynağı elde etmek için iyi bir yoldur. Sebzeyi de dengeli tüketmek gerekir. Mümkün olduğunca işlenmiş gıdalardan uzak durun ve aldığınız tüm gıdaların doğal olmasına özen gösterin.

Rafine edilmiş, işlenmiş gıdaların uzun süre kullanımı sonunda kilo kaybederseniz sağlığınıza büyük zarar vermiş olursunuz. Hormonlarınız sağlıklı değilse, vücudunuzun ağırlık kaybetmesi çok daha zor olacaktır. Ve metabolizmanızın alacağı hasarı artıracak büyük bir riske girmiş olursunuz.

 

En iyi vücut bileşimi/yağ kaybı sonucu için iyileştirilmiş metabolik ve hormonal sağlık ile birlikte gerekli olan sadece tükettiğiniz gıda miktarı değil o gıdanın kaliteli olmasıdır. Bu bileşenlerden birine odaklanıp da diğerini ihmal etmeyin. Daha fazla yemek yemek daha sert egzersizler yapabilmeniz için size enerji kaynağı oluşturur. Ayrıca kilo kaybetmenin, az değil kaliteli beslenerek çok daha kolay gerçekleştiğini görünce kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz.

Genel olarak daha aktif bir yaşam tarzı ile doğru ve güçlü bir eğitim programı sayesinde metabolizmanızın gün boyu aktif kalmasını ve böylece daha fazla kalori yakmasını sağlayabilirsiniz. Ve makul miktarda ve sağlıklı beslenerek güçlü ve zayıf olmanın nasıl iyi bir duygu olduğunu kısa sürede hissedebilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı