Sağlıklı Bir Yaşam İçin Besin Önerileri

0
10

Dinç ve sağlıklı bir görünüm için ne yemek gerekiyor?

Sebzelerin yararları nelerdir?

Erkeklerde sebze tüketiminin faydaları nelerdir?

Erkeklerin her türlü hastalıklarla mücadele etmesi ve sağlık durumunun daha iyi olması için yemeleri gereken sebzeler vardır. Yapılan araştırmalara göre bir erkeğin sağlıklı kalabilmesi için günde üç porsiyon sebze yemek zorundadır. Ama çoğu erkek  günde tüketilmesi gereken üç porsiyon sebzenin yarısını bile tüketmiyor. Bir www.erkekgozuyle.com olarak erkeklerin sağlıkları için yemesi gereken sebzeleri sizin için araştırdık.

Brokoli Filizi:

Solunum Sağlığı için Yararlı

Brokoli sağlık için oldukça yararlı, fakat filizlendiği dönemde çok daha yararlı oluyor.  UCLA’nın yaptığı bir araştırmada brokoli filizi, solunum yollarındaki antioksidan enzim üretimini arttıran bir bileşik olan sülforeni yüksek düzeyde içermektedir. Bu enzimler astım gibi hastalıklara neden olan yangıyı engellemektedir. Ayrıca Japonların yaptığı bir araştırmaya göre de sülforen ülser riskini de azaltıyor.

Balkabağı:

Görme Duyusu için Yararlı

Havucun da yararlı olduğu herkesçe bilinir; ancak bal kabağı görme duyusuna iyi gelen üç önemli bitki pigmentine sahiptir. Lutein ve ksantin, katarakt gibi göz hastalıklarına sebep olan serbest radikalleri temizler (bu radikaller kirlilik ve stresten kaynaklanan instabil moleküllerdir), (gözde depolanan A vitaminine dönüşen) beta karoten de gece görüşü için çok faydalıdır.

Marul:

Antrenman Sonrası Canlanma için Yararlı

Spor ve Beslenme Ulusal Birliği’nin müdürü olan Jeff Kotterman “Marul ve ıspanak gibi koyu renkli sebzeler elektrolit dengesini ve hızı tekrar kazanmayı sağlayan vitamin ve minerallere sahiptir,” diyor. Bu yiyeceklerdeki antioksidanlar, egzersiz sırasında küçük kan hücreleri hasara uğradığında ortaya çıkan serbest radikallerin zararlı etkilerini önler, öte yandan elektrolitler de kardiovasküler gerilimi azaltır. İdeal sonuçlar için salata yiyin ya da bir şişe meyve suyu için.

Pazı:

Kalp Hastalıklarını Önlemede Yararlı

Harvard Üniversitesi’nde Halk Sağlığı’nın beslenme bölümünde öğretim üyesi olan Lilian Cheung, günde sekiz porsiyon sebze tüketen erkeklerin hiç tüketmeyenlere oranla kalp krizi geçirme olasılığının %30 daha az olduğunu söylüyor. Cheung özellikle pazı ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzelerin kalp üzerinde koruyucu bir etkiye sahip olduğunu söylüyor. Teoriye göre az miktarda alındığında bile, kalbi koruyan ve kan dolaşımına yardım ettiği ispatlanan nitrat, yeşilliklerde bol miktarda bulunmaktadır.

Domates:

Prostat Kanserini Önlemede Yararlı

Evet, domatesin bir meyve olduğunu biliyoruz, ancak listenin içinde domates de var çünkü üzerine serpilen biraz tuzla oldukça leziz oluyor ve aynı şeyin diğer meyveler için de geçerli olduğunu söyleyemeyiz. Domatesi bu kadar sağlıklı yapan şeyse vücudumuzda hastalığa sebep olan serbest radikalleri etkisiz hale getirmeyi sağlayan içerdiği likopendir. Prostat, likopeni yoğunlaştırıyor ve araştırmacılara göre, bu da kansere karşı korunmayı sağlıyor. Başka araştırmalar da düzenli olarak domates yiyen erkeklerin kötü huylu prostat kanserine yakalanma riskini azaltıyor.

Sebzeden nefret mi ediyorsunuz? İşte bunun üstesinden gelmenizi sağlayacak iki leziz öneri:

Donmuş sebzeleri bir kap içerisine boşaltın, üzerine makarna sosu ve biraz da kekik dökün, ardından da mikrodalgaya koyun. UCLA’nın İnsan Beslenmesinden Sorumlu Merkezi’nin müdürü Dr. David Heber, donmuş sebzelerin taze olanlardan çok daha yararlı olduğunu, çünkü besin maddelerinin de toplandığı anda donmuş olduğunu söylüyor.

CEVAP VER