Renk Körlüğü Testi – Renk Körlüğü Nedir?

0
9
Renk Körlüğü Testi

Renk Körlüğü, insanlardaki 46 kromozomlardan cinsiyetimizi belirleyen X ve Y genlerinden X geni üzerinde bulunur. Renk körlüğü, Kırmızı, Sarı, Yeşil gibi renkleri ayırt edememe hastalığıdır. Kalıtsal bir karakter olup, oğul döllere aktarılabilir. Şimdilik tedavisi yoktur.

Renk körü kişiler, aşağıda bulunan ve başlangıç noktasından varış noktasına kadar uzanan kıvrımlı yolları veya içine yerleştirilmiş rakamları çoğu zaman seçemezler. Renk körü olup olmadığınızı aşağıdaki şekillerden ve diğer renk körlüğü testlerimizden kolaylıkla tespit edebilirsiniz.

Bu testler renk körlüğü olup olmadığınız hakkında fikir vermek amacı hazırlanmıştır. Bu yüzden testlerde zorlanma veya başarısızlık ile karşılaşıyorsanız en kısa sürede bir göz hekimine başvurmanızda büyük yarar vardır.

Renk Körlüğü Testi
Renk Körlüğü Nedir?
Renk Körlüğü Testi Nasıl Yapılır ?

 

Milyonlarca insanda farklı çeşitlerde renk körlüğü veya renk görme bozuklukları diye adlandırılan, doğumsal veya edinsel (sonradan gelişen) olabilen bir çeşit görme bozukluğudur. Kadınlarda %0,6-0,8 oranında rastlanılmasına rağmen bu oran erkeklerde yaklaşık %10 dur.

Bu hastalığın nedeni; gözün retina tabakasındaki bazı pigmentlerin eksikliği veya hiç olmamasıdır.
Renk körlüğü, pigmentlerin eksiklik derecesine göre normale yakın görmeden, çok ileri derede karışıklıklara yol açabilecek derecelerde olabilir. Bir çok olguda özellikle aydınlatmanın kötü olduğu ortamlarda soluk renkler gibi canlı renkler de karıştırılabilir.
Renk körü olup olmadığınızı aşağıdan test edin

Sayfanın altındaki notlara göz atmayı unutmayın…

Örnek 1

Renk Körlüğü
Renk Körlüğü Testi

İlk resimde yer alan sayı hem renk körleri de hem de normal gözler tarafından agılanabiliyor. Sayı: 25

Tedavisi yakın zamana kadar olmamasına karşın son yıllarda üretilmeye başlanan Chromagen gibi bazı renkli mercekler sayesinde renk körleri renkleri daha iyi ayırt edebildiği ortaya çıktı.

Hatırlamakta fayda var, bu sayfadakiler sadece deneme amaçlıdır. Alacağınız sonuç, tıbbi açıdan bağlayıcı değildir. Ayrıca bir ya da iki hata, ziyaretçiyi yanlış yönlendirmemelidir. Yine de kesin bir kanıya varmak için göz hekimine başvurmalısınız.

CEVAP VER