+ Editörün Seçtikleri+ Öne ÇıkanlarMotorlu Araçlar

Radar – EDS Cezaları Ne Kadar?

Gün geçtikçe trafik kurallarına uymayan vatandaş sayısı çoğalırken trafik cezaları da artıyor. İşin garibi cezalar artsa bile kurallara uyma konusunda gerideyiz maalesef.

Teknoloji hızla gelişiyor ve bu gelişime belki de en çok ayak uyduran kurumlardan biri de Emniyet Genel Müdürlüğü. Özellikle elektronik denetleme sistemleri trafiği denetleme konusunda sıkça kullanılmaya başlandı. Tabii bununla birlikte radar ve EDS cezaları da artmaya başladı. Hal böyle olunca radar ve EDS cezalarının kaç TL olduğu merak konusu oldu.

EDS’ler artık kemer, sigara, hız gibi kuralları anında tespit ediyor. Yolda trafik polisi olmasa bile trafik cezası ödemek zorunda kalabilirsiniz. Sadece şehir içi ve şehir dışı yollarda değil aynı zamanda otobanda da radar ve trafik cezaları yazılıyor.

2019 Radar Cezaları

Hız sınırına uymamanın cezaları:

%10 ile %30 (otuz dahil olmak üzere) arasında hız sınırını aşmak 235 TL

%30 ile %50 (elli dahil olmak üzere) arasında hız sınırını aşmak 488 TL

%50 ve daha fazlası oranında hız sınırını aşmak 1002 TL

Bu ceza tutarlarını eğer 15 gün içinde öderseniz %25 indirim yapılıyor. Eğer cezanın doğru olduğundan eminseniz hemen ödemenizde fayda var.

Eğer bir otomobil kullanıyorsanız şehir içinde 50 km/h, şehir dışı iki yönlü trafikte 90 km/h, bölünmüş yolda 110 km/h, otoyolda (otoban) 120 km/h hız sınırlarınıza uymanız gerekiyor. Bu hız sınırlarına %10 hata payı bırakılıyor. Mesela ceza yemek istemiyorsanız otobanda 120+(120×0.1)=132 km/h, bölünmüş karayolunda 121 km/h, şehir dışı iki yönlü trafikte 99 km/h, şehir içinde 55 km/h hızlarını geçmemelisiniz.

Unutmadan, otobanda radar olur mu demeyin. Bu içeriği hazırlarken otobanda yediğim 488 TL cezayı düşünüyordum. :)

Bunlara da göz atın

2 Yorum

  1. Ben de otobanda radara girdim. 488 TL ama e devletten sürekli kontrol ettim. %25 indirimli 366 TL ödedim. Gitti bir depo mazot parası… otobanda 130u geçmeyin yol güzel diye basmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu