Protogon Nedir?

0
9

Windows 8 tüm dünyada merakla bekleniyor. İçerdiği yeni özelliklerden haberdar olmak isteyen milyonlarca kullanıcı var. Win 8 de bizi en çok şaşırtan bölüm dosya sistemindeki değişiklik oldu. Yıllardır NTFS dosya sistemi ile çalışan Windows, yeni sürümde Protogon isimli yeni bir dosya sistemine geçiş yapıyor.

Windows’un uzun zamandır kullandığı dosya sistemi NTFS tarih mi oluyor? İşte Protogon!

Windows 8′in geliştirici önizleme sürümü indirmeye sunulsa da, bu yapıda birçok işlev gizli ve erişilmez durumda. Microsoft’un sır gibi sakladığı yeni dosya sistemi Protogon ise Windows 8′in bir parçası olacak gibi görünüyor.

Within Windows’tan Rafael Rivera’ya göre teknoloji, “işlemler, işaretçiler, satırlar ve tablolar” içeriyor ve bu da geçmişte Windows Vista’da başarısız olan WinFS projesini anımsatıyor. Windows 8′in geliştirici sürümünün kayıt defterinde Protogon’a bazı referanslar bulunuyor. Neowin, bir sürücüyü Protogon ile biçimlendirmeyi başarmış. Windows 8′in bu sürücüyü tanıdığı da iletilen bilgiler arasında.

Bir sürücüyü Protogon ile biçimlendirmeyi başaran bir Rus blog’u ise, dosya sisteminin NTFS’ye benzediğini ancak tamamen farklı bir biçimde çalıştığını söylüyor.

CEVAP VER