Prostat Hastalığı Önlenebilir mi? Hangi Besinler Prostatı Önler?

0
14
Prostata iyi gelen yiyecekler

Prostat Hastalığı Önlenebilir mi? Nasıl Korunulur?

Elli yaş sonrası erkeklerde prostat sorunları ve prostat hastalığı kaçınılmazdır. Bu hastalığa yakalanmama gibi garantili bir formül yoktur. Ancak hastalığa erken yakalanma riskini azaltabilir ve hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilirsiniz. Bunu yapmanın en önemli üç adımı; beslenmeye dikkat, fiziksel aktiviteyi ihmal etmemek ve düzenli kontrollere gitmektir.

Prostata iyi gelen yiyecekler
Prostata iyi gelen yiyecekler

Beslenme

Bazı yiyecek ve içeceklerin kanseri kontrol altına alabildiği bilinmektedir. Bu yiyecekleri her gün tüketmemekle birlikte diyette sıklıkla bulundurmak faydalı olacaktır.

Domates; domatese kırmızı rengi veren Likopen maddesi vucudu toksik maddelerden koruyan antioksidan bir madde olduğu bilinmektedir. Pişmiş domatesteki likopen vücut tarafından daha iyi emildiği bilinmektedir. Likopen diğer organ kanserlerine de faydalıdır. Karpuz ve greyfurttada likopen bulunmaktadır. Eczanelerde tablet halinde satılmaktadır.

Soya; soya ürünleri soya fasulyesinden elde edilmektedir. Soyada bulunan ve Isoflavon adı verilen bileşikler vücuttaki erkeklik ve kadınlık hormonlarının kontrol altında tutulmasını sağlayarak etkilerini azaltmaktadırlar. Asya’da fazla tüketildiği ve bu ülkelerde prostat ve meme kanserinin az olduğu bilinmektedir. Ayrıca vücutta kolesterol düzeyini de azaltmaktadır.

Yeşil çay; içerisinde kırmızı şarap ve bazı yeşil sebzelerde de bulunan kısa adı EGCC olan bir madde vardır. Bu madde kanserin gelişmesini sağlayan gerekli enzimlerin aktivitelerini engellemektedir. Günde 3 bardak yeşil çay içmek kanser gelişimini engellemektedir.

Önemli sebzeler; lahana ve hardalgillerden olan bu sebzeler; brokoli, brüksel lahanası, lahana, karnabahar ve şalgam gibi sebzelerdir. Bunlar kanser yapıcı bazı maddelerin etkilerini azaltıcı kimyasal maddeler içermektedirler.

Sarımsak; sarımsakta bulunan kükürt bileşiklerinin bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve bu hastalıklarla savaşta yardımcı olduğudur. Bu bileşikler aynı zamanda kanserin gelişmesini yavaşlatmakta ve kansere neden olan bazı maddelerin yok edilmesine yardımcıdırlar. Sarımsak tüketen ülkelerde prostat kanserine az rastlanmaktadır.

Vitamin ve mineraller; Vitamin C, D, E ve Selenyumun prostat kanserini korumadaki etkileri araştırılmaktadır. Selenyum,  E vitamininin antıoksidan etkisini artırmaktadır. Çinkoyu en fazla et, deniz ürünleri ve tüm yeşil gıdalar içermektedir. Çinko vucutta en fazla prostat bezinde bulunmaktadır. Az çinko alımı prostat bezi hastalıklarına yol açabilir. Vitamin ve mineraller konusunda doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.

Yağ tüketimi; yapılan çalışmalarda fazla yağ tüketen erkeklerde prostat kanseri daha fazla bulunmuştur. Bu oran %80 kadardır. Yine prostat kanserinin kırmızı et tüketenlerde beyaz et tüketenlere göre daha fazla görüldüğü bilinmektedir. Daha az yağ ve daha az kalori tüketmek gereklidir. Diyetteki yağ oranını azaltmak ve kalori oranını düşürmek için daha fazla bitkisel besin tüketilmelidir.

Bitkisel besinler; meyveler, sebzeler, tahıl ürünleri, faydalı vitaminler ve mineraller, lifler ve fitokimyasallar denilen kanserden koruyucu bileşikler içermektedir. Diyette bitkisel ürünlere yer vererek yağ tüketimi azaltılabilir.

Her gün tüketmemiz gereken yiyecekler ve günlük öğünleri yaklaşık olarak şöyledir:

Tahıl ürünleri (6-11 öğün ); ekmek pirinç ve makarna gibi yiyecekler, enerji verici karbonhidratlardan zengindirler.

Sebzeler ( En az 3 öğün ); sebzelerin kalori içeriği düşüktür, vitamin ve mineral kaynağıdırlar.

Meyveler ( En az 2 öğün ), taze kurutulmuş, dondurulmuş ya da konserve hangi şekilde olursa olsun saglıklı beslenmede rol oynarlar. Yağ ve kalori oranları düşüktürler.

Mandıra ürünleri (2-3 çğün ); süt, peynir ve yoğurt vücudunuzun kalsiyum emilimini artıran D vitamini için iyi birer kaynaktırlar. Kolesterol için zengin gıdalar oldukları bilinerek yağ içermeyen türleri tercih edilmelidir.

Kümes, deniz ve et ürünleri ( 3 öğün ); bu gıdalar, demir, çinko, protein ve B vitaminleri için iyi kaynaktırlar. Yağsız olmalıdırlar.

Baklagiller; düşük yağ içerikleri ve kolesterol içermemeleri nedeni ile bezelye, fasulye ve mercimek besinsel proteinlerin en iyi kaynaklarıdır.

Yağlar, tatlılar ve alkol (idareli tüketin ); bunlar kalori sağlarlar ancak besin içermezler. Tereyağı, margarine ve sıvı yağlardan kaçınmalıdır.

[related-posts]

CEVAP VER