+ Editörün SeçtikleriMotorlu Araçlar

Porya Nedir? Arızası Nasıl Anlaşılır?

Bu yazımızda arıza durumu bizim de başımıza gelen, piyasada porya bilyesi, porya rulmanı, teker rulmanı, bilye gibi tabirlerle bilinen, tekerleklerle aks arasında bağlantıyı sağlayan porya hakkında bilgiler vermek istedik.

Aracınız belli hızlarda uğultu sesi yapıyorsa muhtemelen poryalarınız zarar görmüştür. Özellikle bozuk yollarda aracınızı çok kullanıyorsanız, kasislerden, çukurlardan yavaşlamadan geçiyorsanız bu sorunu yaşamanız son derece mümkün. Belirli hızlar neler isterseniz ona da bir bakalım.

70-80 km/h hızları arasında uğultu sesi başlıyor, gittikçe şiddetleniyorsa,

Bu hızlardan daha da hızlıyken 90-120 km/h hızları arasında tekerin dönme hızı arttığından bir süre sonra kulağınızın da alışmasıyla ve ayrıca rüzgar sesinin de çoğalmasıyla sanki sesi duymuyor gibi hissedebilirsiniz ama dikkatlice dinlerseniz ses gelmeye devam edecektir.

Porya Değişimi Maliyeti Ne Kadar?

En çok sorulan sorulardan birisi de bu. Porya değişimi ne kadara mal oluyor? Bu sorunun net cevabı yok diyebiliriz. Çünkü tamir işlemlerini aracınızın yetkili servisinde yaptırırsanız maliyet hemen hemen iki katına çıkacaktır. Genellikle internette 200-500 TL arasında değişiyor. Tabii aracınızın modeline göre de bu fiyatlar değişkenlik gösterecektir. Üstüne bir de işçilik masrafları düşünüldüğünde yetkili servis dışında 500 TL’den daha ucuza yaptırmak biraz zor gibi görünüyor. Yetkili servisi düşünürsek yanından bile geçmek istemeyebilirsiniz.

Peki aracımızın poryasını nasıl koruyacağız?

Aracınızı seviyorsanız kasislerden, çukurlardan daha yavaş geçmeniz gerekiyor. Lastik yanaklarınızın değerlerinin de büyük olması titreşimi emmesi ve poryanıza daha az zarar gelmesi açısından yararlı olabilir.

Bunlara da göz atın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu