Plastik Kalp Nakli Nedir ? İlk Plastik Kalp Nakli

0
10

İngiltere’de bulunan Papworth Hastanesi‘nde bir hastaya ilk defa bir plastik kalp nakli yapıldı. Matthew Green isimli 40 yaşındaki hastanın sağlık durumunun iyi olduğu ve yakında taburcu edileceği söylendi.

Farklı ülkelerde şimdiye kadar toplam 900 kadar kişiye yapay kalp takıldığı belirtiliyor.

9 Haziran’daki ameliyatı gerçekleştiren doktorlardan Steven Tsui, “kalp nakli ameliyatını bekleseydi, hasta hayatta olmayabilirdi” dedi.

Dr. Tsui, “Hastanemizde kalp nakli ameliyatı için bekleyen 30 hasta var. Bu hastalardan üçte biri bir yıldan daha uzun bekliyor” diye konuştu.

Ani ölümlere neden olabilen Aritmojenik sağ ventrikül kardiyomyopati hastası olan Green’in sağlığının hızla kötüleşmesi nedeniyle bu ameliyata gerek görüldüğü belirtiliyor.

GEÇİCİ ÇÖZÜM

Bu ameliyat, kalbin iki tarafın da çalışmadığı durumlarda, kalp nakli ameliyatı olacak hastalara zaman kazandırmak için yapılıyor.

Bununla birlikte yapay kalp uzun süre kullanılamıyor.

İngiliz Kalp Vakfı British Heart Foundation’ın medikal direktörü Prof. Peter Weissberg, mekanik kalp takılan kişilerin derinin altından geçen tüpler aracılığıyla sürekli olarak bir güç kaynağına bağlı kalması gerektiğine dikkat çekiyor.

Bu güç kaynağının bir sırt çantasına sığabileceği belirtiliyor.

CEVAP VER