Patrondan Kormak

0
9

Nasıl bir çalışansınız bilmiyoruz. Patronunuz ile aranızdaki ilişkiden de haberimiz de yok. Ancak şunu söylemeliyiz ki patronunuzdan korkmayın. Belki onunla de aranız çok iyi. Her sabah onu gördüğünüzde selamlaşıyor olabilirsiniz. Patronunuz ile aranız iyiyse ne mutlu size. Ancak biz bu yazıyı patronlarından korkan çalışanlar için hazırladık. Unutmayın aslında o da sizden korkuyor sadece bunu belli etmiyor.

Neden patronunuzdan korkuyorsunuz?

• Patronunuz çok sert bir adam.

• Sizden nefret ediyor.

• Çok titiz ve iş konusunda müsamaha göstermiyor.

• Siz zaten eşinizden de korkan bir adamsınız.

• Korku işyerinde olmazsa olmazdır.

Yukarıdakilerden biri ya da birkaçı geçerliyse oturup çaresizliğinize yanacağınıza durumu lehinize çevirmeye çalışın. Ne demiştik? Korkuyu olumlu yönde kullanmamız gerekiyor. Bakın nasıl… Siz çalıştığınız iş yeri için ne anlama geliyorsunuz ? ‘Sürekli çay ve sigara içen alelade bir çalışan mı?’, ‘Çalışmaktan ölmek üzere olan bir mesai canavarı mı?’, ‘Yükselme arzusuyla yanıp tutuşan ama elinde hiçbir yeteneği olmayan bir kendini bilmez mi?’, ‘Bütün gün oturup ekrana bakan ve internetin nimetlerini iş dışında her şey için kullanan bir budala mı?’, ‘Yoksa, iş yapmanın ve çalışmanın ne demek olduğundan bihaber bir mesai faresi mi?’. Bu soruları kendi kendinize sorun. Daha sonra neden vazgeçilmezsiniz onu düşünün. Sizin yerinize kim alınabilir, atanabilir? Sizin yaptığınız işi başka kimler yapabilir? Eğer bu soruların cevapları arasında, sizin yerinize altı yaşında bir çocuk da alabilecek olmaları varsa, korkmakta haklısınız.

Patronunuz sizin üzerinizde her zaman baskı kurar. Bu her şirkette böyledir. Hatta kurumsal olmayan yerlerde bu durumun daha fazla görüldüğü de aşikârdır. Size ve diğer çalışanlara kötü mü davranıyor? Karakterinizi ezecek ya da sizi küçük düşürecek şeyler mi söylüyor? Size en fazla ne yapabilir? Tamam, kovabilir. Ancak, siz en başta kendi kendinize kovulma ihtimalinizde neler olabileceğini de sormuş ve cevapları sıralamıştınız. Korkmakta haklıysanız kovulmaktan endişe duymanız yersiz değil. Ama unutmayın ki bu da dünyanın sonu değil.

CEVAP VER