Genel

Özgüven Eksikliği – Özgüven Kazanmak İçin Yapılması Gerekenler

Hiç kimse yoktur ki kusursuz olsun. Hepimizin eksik yanları, kusurları var. Tüm bu eksiklikler kişinin özgüvenini sarsan faktörlerdir. Peki sarsılan özgüvenimizi nasıl onarabiliriz? Özüven kişiyi hayata bağlar, bireyin sosyal ilişkilerde güçlü durmasını sağlar. Özgüveni oturmamış birisi kendi fikirlerini söyleyebilmekte başarısıdır. Herkes tarafından saygı görmek istiyorsanız özgüveniniz yerinde olmalı. Şimdi özgüven kazanmak için yapılması gerekenlerden bahsedelim.

1. Size özel yeteneklerinizin veya manevi yönden iyi olduğunuz konuların ve bunun dışında iyi yaptığınız şeylerin bir listesini yapın. Kişisel nitelikleriniz üzerinde odaklanarak, kusurlu olduğunu düşündüğünüz yönlerinizin dikkatinizi dağıtmasına izin vermeyin. Mutlaka özel bir beceriye sahip olmak zorunda değilsiniz, hayatınız boyunca koruduğunuz, benimsediğiniz bir davranış biçiminiz bakış açınız da söz konusu listeye girmelidir. Acil durumlarda bile sakin ve serinkanlı kalabiliyor musunuz? İnsanlara karşı çok mu sabirlısınız? Her şeyde bir mizahi yön bulabiliyor musunuz? Her durumda güvenilir bir arkadaş mısınız?

2. Tutkunuzu keşfedin. Çok iyi olduğunuz bir oyun, dövüş sanatları, klasik araba konusunda uzmanklık ya da sepet dokuma gibi yapmaktan büyük zevk aldığınız etkinliklerin üzerine düşerseniz, bu çabanızın sonunda kendinize daha fazla güven duyacaksınız. Daha da önemlisi güven çalışması yaparken aynı zamanda eğlenmiş olacaksınız.

3. İster çok yakın olduğunuz biri, ister bir ünlü olsun fark etmez; kendinize bir rol model seçin. Sonra seçtiğiniz bu kişinin sahip olduğu nitelikleri düşünün; görüntüsü, maneviyatı, hayata bakışı gibi. Ardından beğendiğiniz bu özellikleri edinme yolunda kendinizin neler yapabileceğini belirlemeye çalışın.

4. Başkaları üzerine odaklanmak. Başkalarının sizin hakkınızda ne düşündüğünü dert etmemeyi

deneyin. Bunun yerine, kendilerinin ne düşündüğüne ne hissettiğine odaklanın ve onların daha mutlu, daha özgüvenli olabilmeleri için yardım etmeye çalışın.

5. Övgüleri nazikçe kabul edin. İltifat karşısında, “Evet, öyleyim!” diyip omuz silkmeyin, bu tavır karşınızdakini kendinizden uzaklaştırmanıza neden olur. İçten ve pozitif cevap verin: “Teşekkürler, çok naziksiniz.” diyerek güzel bir gülümseme sunmak çok daha iyi sonuçlar elde etmenizi sağlar.

6. Söylemek ve yapmanın önemli olduğunu bilmelisiniz. Bir şey hakkında güçlü duygular hissettiğiniz zaman, yüksek ve net bir sesle, insanlarla göz teması kurarak kendinizi ifade edin. Can sıkıcı ya da küstahça davranmak yaşadığınız korkunun serbest kalmasını, dolayısıyla sona ermesini engeller. İnsanlar her zaman sizi yargılayacaktır, genellikle de sizin hakkınızda yanlış hükümlere varacaklardır; öyleyse neden onların düşüncelerine hitap etmeye, uygun davranmaya çalışıyoruz?

7. Kendinize iyi bakın. Sağlıklı beslenin ve yeterli ölçüdeegzersiz yapın. Bedeninize kötü davranmayın, aşırı yüklenmeyin ve gerçekte ihtiyacı olan şeyleri inkar edip görmezden gelmeyin. Aynı zamanda saplantı haline de getirmeyin. Satınaldığınız tüm nemlendiriciler, kremler, sizi olmak istediğiniz kişiye daha da yaklaştıracaktır. Bunlar sadece makyaj malzemesi değildir. İçlerinde size aşılayacakları güveni de taşırlar. Hayatınızı gözden geçirmek ve kendinize duygusal bir bakım yapabilmek için zaman ayırın. Kendinize güvenebilmeniz için kendinize değer veriyor olmalısınız ve huzurun, sağlığın ne kadar önemli olduğunu bilmelisiniz.

8. Kendinizi koruyun. İnsanlar sizi eleştirirse (iyi niyetli ve şaka amaçlı yapmadılarsa) onlara, herkesin görüşleri doğrultusunda hareket edemeyeceğinizi bildirin. İlk bakışta bunu yapmak size zor gelebilir. Ama bir kez kendinizi koruduğunuzda, savunduğunuzda bu duygunun özgüven yaratmada ne kadar önemli olduğunu anlayacaksınız.

9. Kişiliğinizi, bireyselliğinizi takdir edin. Size özel ve farklı olduğunuz bir yönünüz mutlaka var, onu gizlmeyin, aksine kucaklayın. Bu sizin farklılığınız! Uzun veya kısa, zayıf veya güçlü olmanız önemli değil; önemli olan faklılık yarattığınız bu özelliğinizi kullanabilmeniz. Eğer herkes gibi olsaydınız o zaman eksiklik saydığınız diğer özelliklerinizi dert edebilirdiniz.

10. Duruşunuzu düzeltin. İyi bir duruş sahibi olmanız, kendinizi daha özgüvenli hissetmenize yardımcı olur. Gevşek bir tavır ve çökük omuzlar olmamalı. Sırtınızın dik olduğundan emin olun,sert veya sinirli görünmemek için göğsünüzü gereğinden fazla kabartmayın. İyi bir duruş kazanmak için sakin ve rahat bir ruh hali benimsemiş olmanız, derin nefes çalışmaları yapmanız gerekir.

11. Harekete geçin. Basit de olsa bir eylem için ilk adımı

atın. Yapacağınız işin abartılı ve gösterişli olmasına gerek yok. Örneğin ertelediğiniz, size sıkıntı veren temizlik, mektup yazma gibi işler olabilir; yeter ki sonuçta size bir görevin üstesinden gelebilmenin ne kadar basit bir şey olduğunu hissettirebilsin. Ayrıca yoga, sanat, tasarım gibi kurslara henüz yapmadıysanız katılmayı düşünebilirsiniz. Büyük ya da küçük olması hiç önemli değil, neşe, coşku, mutluluk kaynağı olarak gördüğünüz ne varsa özgüvenli bir hayatın kapılarını size açacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı