Motorlu Araçlar

Otobanda Radar Olur Mu? – Otoban Hız Sınırı

Bildiğiniz gibi karayollarımızın hepsinde azami hız farklıdır. Bazı yollarda otomobiller için azami hız 90 iken, duble yollarda 110’dur. Otoban hız sınırı 2013‘de 130 km‘dir. Otobanda radar olur mu sorusunun cevabını aşağıda ki paragrafta bulabilirsiniz.

Duble yollarda hız sınırı saatte 110 km. demiştik. Örneğin saatte 119 km. hızla gidiyorsunuz.

Radar - Hız Kontrolü
Radar – Hız Kontrolü

O zaman saatte 120 km. hızla gitseniz dahi ceza yazamazlar, kullanmış olduğunuz kara yolunun hız sınırının %10’u kadar bir istisna söz konusundur. Yani siz 110’un %10 fazlası 121 km’dir dolayısıyla radara girebilmeniz için saatte 122 km. hızla gittiğiniz zaman hız sınırını ve %10’luk dilimi geçtiğiniz için kesinlikle radara girersiniz. Tabi saatte 180-200 km. hızla giden trafik canavarlarını saymıyoruz.

Otobanda radar olur mu?

Sorusunun cevabı da; her zaman olma ihtimali vardır. Karayollarında genelde radar polislerin mesai saatleri içerisinde olsa da Otoban için aynı durum söz konusu değildir. Her zaman radara girme ihtimaliniz vardır. Bu yüzden lütfen hem ceza yememek için hem de başkalarının canına kıymamak için trafik kurallarına uyalım.

 

Otobanda ve Karayollarında Hız Sınırı Nedir?
Otobanda ve Karayollarında Hız Sınırı Nedir?

Bunlara da göz atın

6 Yorum

  1. Yakında uzun bir otoban yolculuğu yapacağım.. Umarım otobanda radar olmaz da istediğimiz gibi gidip geliriz :) Teşekkürler bilgiler için..

  2. Yarın yola çıkacağım ben de, otobanda radar olur mu acaba diye çok düşünüyordum biraz acelem var da.. Hızlı gitmem gerekecek umarım radara takılmayız.

  3. arkadaşlar bolu gerededen geliyordum otobanda 110 la gittim 185 lira ceza geldi otobanda hız sınırı nedir kardeşim kaçta gidilim

  4. Olur olur öyle bi olur ki… Adana otobanında 24 saat radar tabelasını geçtikten sonra radara girdim. Göz göre göre cezayı yedik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu