Teknoloji

Modemin Yanına Gitmeden Nasıl Yeniden Başlatılır?

İnternetin yavaşladığı, video izlerken donmaların başladığı, sitelere girerken uzun uzun beklemenin yaşandığı zamanlarda anahtar bir cümle vardır, o söylenir bilirsiniz: Modemi yeniden başlat!

Aslında modemi yeniden başlatmadan kastımız modemi kapatmak, on ila on beş saniye beklemek ve sonra yeniden açmak. Modemin orasına burasına ince uçlu bir cisim sokmaktan ibaret değil yani. :) Bir de modem resetleme denen bir tabir var ki bu tamamen farklı bir durum. Modem resetleme = fabrika ayarlarına döndürme. Gelelim asıl sorunumuza. Modemin yanına gitmeden, hiçbir tuşuna basmadan modem nasıl kapatılıp açılabilir?

Modeminizin arayüzüyle modemi yeniden başlatabilirsiniz. Bunun için bilmeniz gereken modeminizin arayüzüne nasıl gireceğiniz. Genellikle 192.168.1.1 veya 192.168.2.1 gibi bir adresten giriş yapabilirsiniz. Ek olarak eğer modeminiz bu işlemi destekliyorsa, IP adresinizi biliyorsanız tarayıcınızın adres çubuğuna kendi IP adresinizi yazarsanız da otomatikmen modeminizin arayüzüne ulaşabilirsiniz.

Modeminizin arayüzüne giriş yaparken genellikle aynı giriş bilgileri kullanılır. İnternet servis sağlayıcımızın Türk Telekom olduğunu ve modemimizi onların verdiğini varsayarsak;

  • Kullanıcı Adı: admin
  • Şifre: turktelekom / ttnet

bilgilerini girerek modem arayüzüne giriş yapabiliriz. Bildiğimiz kadarıyla şifre bazen admin, superonline gibi değerler de olabiliyor. Arayüze giriş yaptıktan sonra sistem araçları/bakım sekmesine ve oradan yeniden başlat seçeneğine tıklayarak modeminizi yeniden başlatabilirsiniz. Bu işlem yaklaşık 1 dakika sürecektir.

Ayrıca eklemek isteriz: Modeminizin şifresi halen ilk günkü gibi duruyorsa mutlaka değiştirin. Unutursanız fabrika ayarlarına geri dönebilirsiniz.

 

Bunlara da göz atın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu