Nasıl Yapılır?Teknoloji

Memtest86 İle RAM’lerinizi Kontrol Edin

Bencmark yazılımlarında kaliteli test araçları üreten PassMark Software’in Memtest86 yazılımıyla bilgisayarınızın hatalarını kontrol edebilirsiniz.

Memtest86 nasıl yapılır?

Memtest86 testini yapabilmek için öncelikle boş bir USB belleğinizin olması şart. Memtest86 bağlantısında bulunan Download butonuna tıklayarak yazılımı indiriyoruz. Yazılım bilgisayarınıza indirildikten sonra .zip dosyasını klasöre çıkarıp ImageUSB.exe dosyasını çalıştırıyoruz.

  1. Yukarıda bulunan SMI USB DISK seçeneğini aktifleştiriyoruz.
  2. İkinci adımdaki “Write image to USB drive” seçeneğini işaretliyoruz.
  3. Diğer ayarlar aynı şekilde kalabilir.
  4. Açılan pencerede .iso dosyası otomatik olarak seçilecektir. Eğer seçili gelmiyorsa programı kapatıp zip dosyasını masaüstünde bulunan boş bir klasöre çıkartıp tekrar deneyin.
  5. Write butonuna tıklıyoruz. Burada çıkan pencerede seçilen iso dosyasının hangi USB cihazına yükleneceği konusunda size bilgi verip emin olup olmadığınızı soruyor. Yes butonuna tıklıyoruz. Çıkan pencerede yine Yes butonuna tıklayarak Memtest86’nın USB cihazımıza yüklenmesini bekliyoruz. Overall progress kısmında ilerlemenin durumunu görebilirsiniz. Yükleme bitince program size uyarı verecektir.
memtest86-nasil-yapilir-resimli
Memtest86 Arayüzü

İşlem bittikten sonra ise böyle bir pencere açılacak:

memtest86-bitis-ekrani

OK butonuna bastıktan sonra USB’ye veri yazma işimiz bitmiştir.

Bu adımdan sonra artık iş bilgisayarınızı yeniden başlatmaya kalıyor. Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra BOOT ekranına girip bilgisayarınızı Memtest86’yı yüklediğiniz Flash diskten boot ediyorsunuz.

Memtest86 yazılımıyla bilgisayarınızda yapabileceğiniz işlemleri bu ekrandan kontrol edebiliyorsunuz.

memtest86-ayar-ekrani
Memtest86 Ayarlar Ekranı

 

Tüm testler bittikten sonra aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız. Belirtmemizde fayda var, her bilgisayarda aynı süre içinde test bitmeyebilir. Test yaptığımız bilgisayarda 4 slotta 4’er BG’lık bellekler takılı vaziyetteydi.

Memtest86 Sonuç Ekranı

Max Contiguous Errors satırında kaç adet hata olduğunu görebilirsiniz.

Bunlara da göz atın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu