Mega sitelerin bile karşı çıktığı SOPA filtresi nedir?

1
9
Sopa Nedir Sopa İnternet Filtresi

Dünyadaki tüm büyük sitelerin bile karşı olduğu bir filtreleme sistesimi geliyor!! Adı ironik, SOPA (Stop Online Piracy Act). Amerika’da, aylar önce ülkemizde yaşanan 22 ağustos internet filtresi benzeri bir kriz yaşanıyor. Bu yasaya göre, internette telif hakkı bulunan hiç bir içerik (resim, müzik, video, yazı vs) telif hakkı sahibi site dışında hiç bir sitede yayınlanamayacak. Bu tabi ki günümüzde de yasal olmayan bir durum ancak eğer SOPA yürürlüğe girerse devlet tüm bu denetimi eline almış olacak.

Kısaca bahsetmek gerekirse SOPA’dan güç alan devlet, telif haklarını bir şekilde çiğnediği fark edilen web sitesine erişimi engelleme gücüne sahip olacak. Yalnızca bununla kalmayıp korsan yayın hizmeti ya da bağlantısı sunan bu siteler üzerinden ödeme hizmeti sağlayan Paypal gibi sistemlere ya da bu sitelere reklam verenlere bahsi geçen sitelerdeki işlemlerin durdurulması için emir gönderilebilecek. Bu noktada sıkıntı neyin telif hakkına girip, neyin girmediği konusunda oluşuyor.

Youtube ya da Facebook gibi sitelerde dahi telif hakları ödenmeden birçok görüntü paylaşılıyor. Bu sitelerden bloglar başta olmak üzere birçok sosyal ağ hesabına bağlantı verilebiliyor. Yani aslında internette herhangi bir mecrada yayınlanan yazı, ses ya da görüntü SOPA’nın olası kabulü sonrasında korsan yayın olarak algılanabilecek ve erişime engelleme ile beraber davalar açılabilecek. Yasa tasarısındaki belirsizlikten dolayı birçok ABD’li kullanıcı böyle bir yasaklama gücünü devletin istismar edebileceğini öngörüyor.

Ayrıca ABD’nin böyle bir yasayı uygulamasından sonra dünyanın diğer birçok hükümeti de cesaret alıp benzer bir mekanizma oluşturabilirler.

SOPA’yı destekleyen ve desteklemeyen birçok kurum var. SOPA’nın yazılmasında ilk etapta desteği olduğu söylenen Go Daddy de SOPA’yı protesto edenlerden nasibini almış durumda. İnternet alemindeki birçok kişinin ve mecranın SOPA’ya karşı durmasına rağmen uzun bir süre safını değiştirmeyen Go Daddy, kullanıcılarından gelen tepki üzerine SOPA’dan desteğini çektiğini açıklamak zorunda kaldı ancak birçok kullanıcı yine de domainlerini Go Daddy’den çekmeye devam ediyor. Yalnızca bu hafta 100 bine yakın domainin çekildiği, Go Daddy’nin zararının 200 bin dolara denk geldiği ve ileriki günlerde bu rakamların artacağının da altı çiziliyor.

Şu an bile Facebook, Google, Huffington Post, Quora, Wikipedia, Y Combinator, Zynga, Yahoo, Techcrunch, Tumblr, Paypal, Reddit, OpenDNS, Linkedin, Mozilla, eBay, Grooveshark ve AOL gibi devler SOPA’a karşı olduklarını belirttiler.

CEVAP VER