Lahana Kürü-Lahana Diyeti-Lahana’nın Faydaları

0
9

Erkekgozuyle.com editörleri olarak sizler için birbirinden faydalı besinleri araştırmaya devam ediyoruz. Beyaz lahana’nı faydalı bir besin olduğu bilinmekte. Ama beyaz lahana’nın faydaları neler? Beyaz lahana kullanarak zayıflanabilir mi? Beyaz lahana kullanarak yapılan bir kürün cildimize temizlenmesine ve gençleşmesine faydası olur mu? Tüm soruların cevabı için erkekgozuyle.com editörleri tarafından hazırlanan beyaz lahananın faydaları yazısı;

Kadınlar arasında lahana çorbası olarak anılan bu sebze çorbalı Lahana diyeti, mucizevi bir biçimde bir haftada tam 8 kilo vermenizi sağlayabiliyor! Kimi diyetisyenler vücudun bu kadar kısa sürede kilo vermesine karşı çıksa da henüz hiçbir diyetisyen böylesine kısa sürede kilo verdiren bu diyetten kadınları alıkoyamıyor. Yalnız bu diyeti yaparken kendinizi çok fazla yormamalı, bol su içmeli ve ekstra vitamin almalısınız.

Beyaz lahana kürünün özellikleri neler?
•Zayıflama ve selüloitleri yok etme özelliği bulunan beyaz lahana, aynı zamanda antioksidan olduğundan bağırsak kanserini önleyici gücü var. Kan şekerini düşürüp dengeliyor.
•Kan dolaşımını düzenler, hormonları dengeliyor.
•Enfeksiyonlara karşı vücuda direnç kazandırır. Toksin arttırır.
•Kanser hastalarında kemoterapi ve radyoterapi sonrası takviye oluşturur. Bağırsak mukozasını temizler. Cilde tazelik ve güzellik verir. Toksin atıcı ve kolon kanserini önleyicidir. Beyaz lahana içeriğindeki U vitaminiyle güçlü bir antioksidandır.

Lahana nasıl zayıflatıyor?
Beyaz lahana aynı zamanda akuaretik’tir. Yani; bitkiler genelde diüretik olduklarından hem su hem tuz atarken, beyaz lahana tuz dengesini bozmadan sadece su atar. Bu da verilen kiloların kalıcı olmasına yardımcı olur. Menopoz ve regl dönemlerinde değişen hormon dengesizliğine karşı beyaz lahana kürü mükemmel bir takviye.

Biyotransformasyon özelliği kilo vermeyi hızlandırıyor mu?
Bu bir tek beyaz lahana da bulunuyor. Yoğurttan içtiğimiz suya kadar hiçbir yiyeceğimiz saf değil. Bu zehirli maddeler karaciğer, akciğer, böbrekler ve yağ dokusunda depolanır. Bunların suda çözülme özelliği yoktur sadece yağda çözünür (Sadece yağda çözüldüklerinden vücutta depolanırlar). Biriken bu toksinlerin suda çözülme özelliği göstermesine “biyotransformasyon” diyoruz. Yağda çözülen zararlı toksinlere suda çözülme özelliği kazandıran beyaz lahana; biyotransformanyon özelliğiyle terleme, solunum, idrar ve dışkı yolları ile bu zararlı toksinleri dışarı atar.

Lahana Diyeti Meme kanserini önler mi?
Amerika`daki `Harvard Health Letters` dergisinde 1994 yılında yayınlanan bir makalede; Asyalı kadınlarda Amerika`da yaşayanlara göre 8 kat daha az meme kanseri görülmesinin nedeni soya fasulyesi olarak açıklandı. Soyada bulunan maddelerin büyük bir kısmı, beyaz lahanada da bulunuyor. Bu da östrojen hormonunu zararsız olan zayıf östrojene dönüştürür. Yapılan klinik çalışmalarda beyaz lahana tüketenlerde kanser oluşumunun gerilediği tespit edildi.

Peki lahana kemoterapi ağrılarını hafifletir mi?
Birçok kanser hastası; ameliyatsız veya ameliyat sonrası radyoterapi, kemoterapi veya hormon tedavisi görüyor. Özellikle radyoterapi veya kemoterapiden sonra hastalar kendilerini yorgun ve halsiz hisseder. Birçoğunda dolaşım bozukluğu şikâyetleri de olur. Radyoterapi veya kemoterapi sonrasında uygulanacak beyaz lahana kürü, vücudu arındırır, oluşan toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Lahana Kürü

1-Kaynamakta olan yarım litre suda 6- 7 adet beyaz lahana yaprağını, 10 dakika ağzı kapalı olarak hafif ateşte pişirin.
2-Sabah ve akşam olmak üzere aç ve tok karına birer su bardağı için. Bu işleme toplam 5 gün devam edin.
3-Bu kürü 5 gün uyguladıktan sonra 3 gün ara verin ve tekrar 5 gün uygulayın. Böylece 10 günlük kür tamamlanmış olur.
4-Toksin atıcı ve bağırsak kanserini önleyici bu 10 günlük kürü, 1 yıl boyunca 3 ya da 4 kez yapmak en doğrusu.
5-10 günlük kür için kesinlikle ihtiyacınız olan miktarı bir defada değil, her gün taze olarak hazırlayın.
6-Kan dolaşımını düzenlemek amaçlı kullanımda 3-4 adet beyaz lahana yaprağı, kaynamakta olan yarım litre suya atılır ve hafif ateşte ağzı kapalı olarak 15 dakika pişirilir.
7-Sabah ve akşam aç veya tok karına bir su bardağı içilir. Her 3 günde bir, 3 gün ara verilerek toplam 21 gün içilerek uygulanır. 3 aylık aradan sonra tekrar; her 3 günde bir, 3 gün ara verilerek, toplam 21 gün içilerek ikinci ve son kür tamamlanmış olur.

Mucizevi Beyaz Lahana Diyeti (Diyet için özel tarifli Lahana Çorbası.)

Malzemeler
•5 tane taze soğan
•1- 2 domates konservesi, yada taze domates
•1 büyük beyaz lahana
•2 tane yeşil salça biberi
•1 bağ maydanoz
•1 adet kereviz
•3 paket soğan çorbası

Bütün sebzeleri ufak ufak doğradıktan sonra çorba olacak şekilde su ilave ederek düdüklü tencerede pişirin. Daha sonra dilerseniz blenderda ezerek krema kıvamına getirebilirsiniz.

CEVAP VER