Kravat Renkleri ve Anlamları!

0
8

Önemli bir günde kravat takmak istersiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken bir husus vardır.
Özellikle bir bayanla yemeğe çıkacak ve kravat takacaksanız taktığınız kravatın rengine
dikkat etmeniz gerekir. Bu yüzden hangi renkteki kravatın ne anlama geldiğini erkekgozuyle.com
olarak sizler için araştırdık.

 

Gayet ciddi, karizmatik ve resmi görünümlü  beyler, sert hatlı, koyu renk takım elbiselerinin içine, bakımı, temizliği, güveni temsil eden bembeyaz gömleklerini giyer. Bu kıyafetleri, resmiyetin ve kuralcılığın adeta simgesi haline gelmiş kravatları tamamlar.

Şu ara siyasetçilerimiz kırmızı kravatları ile arz-ı endam ediyorlar yurtdışı gezilerinde. Bazen aynı gün ve aynı toplantıda birkaçı birden takıyor kırmızı kravatlarını. “Bunda ne var yani?” diyebilirsiniz! Ama unutmayın renklerin hayatımızda çözümlenmeyi bekleyen birçok dili var. Kravat tek başına bakıldığında belki resmiyeti, ciddiyeti simgeliyor diyoruz; ama kullanan kişinin yüzüne yaptığı vurguyu göz ardı ediyoruz. Dikkati direkt yüze çeviren kravat, tercih edilen renge göre de anlam taşıyor. Siyasetçilerimizin birçoğu kırmızı kravatı bilinçli ya da bilinçsiz tercih ediyor olsa da asıl olarak karşısındakine anlatmak istediği güç, tutku ve cesaret duygularıdır. Türk bayrağının renklerinden dolayı milliyetçiliği simgeleyen kırmızı kravat, özellikle yurtdışı gezilerinde siyasetçilerin tercih etmesine neden oluyor.

‘Moda mı yoksa siyasi bir dil mi?’ Nedeni ne olursa olsun sonuçta imaj. Ama siyasetçilerin kıyafetlerini sadece bir giysi olarak düşünmemek gerekiyor. Sürekli göz önünde oldukları için ‘imaj’ onlar için çok şey demek… Bu yüzden de Türk siyasetçilerin kırmızı kravat kullanmaları tesadüf değil. Güven veriyor her şeyden önce. Liderlik imajının değişmez bir parçası ayrıca. Ama karşınızdaki kişiye güven hissi uyandırmak istiyorsanız kırmızı değil de mavi kravatı tercih etmenizi tavsiye ederim. Tıpkı Bill Clinton gibi.

CEVAP VER