Spor ve Fitness

Kısa Sürede Vücut Nasıl Yapılır?

kısa sürede kas yapma yollarıSıkı kaslara sahip olmayı herkes ister. Erkeklerde ise bu neredeyse olmazsa olmazlar listesine girecek türden. Zaten erkek dediğin kaslı olur öyle değil mi? Hem kışın odunları kim kıracak. Vücut geliştirme salonlarının sayısı, her geçen gün artıyor. Ancak hızlı bir şekilde sıkı kaslara kavuşmak için sadece spor yapmanız, ağırlık kaldırmanız yeterli olmayacaktır. Bir de işin görünmeyen kısmı var. Burada aldığınız besinler rol oynuyor. Bu yazımızda, hızlı bir şekilde güçlü kaslara sahip olmak için izleyeceğiniz yoldan bahsedeceğiz.

Yüksek proteinle zenginleştirilmiş gıda takviyesi alarak vücudunuzda kas oluşmasına ve kaslarınızı korumaya yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca rutin egzersizleriniz sırasında hafif ağırlıklar yerine yüksek ağırlıklar kaldırırsanız, düzenli olarak yapacağınız bu egzersiz farklı kas gruplarının büyüklüğünde önemli bir artış gerçekleşmesini sağlayacaktır. Kas yapımını hızlandırmak için çeşitli kas geliştirme taktiklerini uygulayarak öğrenmelisiniz.

Öneriler;

 • Daha organik proteinle zenginleştirilmiş gıdalar tüketin. Yağsız tavuk, yağsız sığır eti ve balık ile vücudunuza, daha fazla kalori yakmak için ihtiyacı olan proteini sağlamış olursunuz.Böylece vücutta “termik etki” (Yenilen besinlerin sindirilmesinden sonra vücutta oluşan ısı artışına bağlı olarak metabolizma hızının artması.) olarak bilinen ve yağsız kas oluşturmanızı sağlayan bir süreç başlar. Vücudunuz yüksek proteinli gıdaları işlerken, yağ ve karbonhidratlarda olduğundan daha hızlı ve daha yoğun çalışmak durumunda kalır ve böylece daha fazla kalori yakar. Organik sığır eti de vücudunuzda kas oluşturmanıza yardımcı olmak için gerekli olan vitamin ve mineraller açısından çeşitlilik içerir. Protein, B 12 vitamini, çinko, keratin ve karnosin, Omega-3 yağ asitleri, demir içerirler.
 • Soya fasulyesi, yerfıstığı ve baklagiller gibi çeşitli bitkisel bazlı proteinler tüketiniz. Bu tarz proteinleri
 • çok çeşitli formlarda temin edebilirsiniz. Siz tabii daha az katkı maddesi ve koruyucu içeren çeşitleri tercih etmelisiniz. Katkı maddesi ve koruyucusu daha az olan besinleri parçalamak için vücut daha çok çalışmak zorunda kalır, bu da kas geliştirmenin daha verimli olmasını sağlar.
 • Brokoli ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeleri tüketin. Brokoli, kansere karşı vücudu korumaya yardımcı bir ilaç gibidir. Ayrıca yoğun miktarda çözülebilir lif içerir ve kalorisi düşük olduğu için yağ kaybetmeye katkıda bulunur. Ispanak ise kas ve kemik kaybına karşı vücudu korur. Aynı zamanda yüksek besin içeriği nedeniyle kalp-damar hastalıklarına ve kansere karşı da vücudu korur.
 • Keten tohumunun yağını değil, kendisini kullanın. Keten tohumu Omega-3, lif ve protein için iyi bir kaynaktır, keten tohumu yağı ise lif içermez ve oldukça değişken bir besindir. Keten tohumu aynı zamanda yüksek oranda, iltihaplanmayı azaltmaya yardımcıdır. Vücuttaki iltihaplanmayı azaltma, kas geliştirmede iki nedenden dolayı önemlidir: Kaslarda yoğun egzersiz sonrası ağrı olmasını önler ve kasların daha çabuk iyileşmesini sağlar.
 • Kullandığınız pirinci mümkünse öğütülmemiş bir pirinç türü olan kinoa (quinoa) ile değiştirin. Kinoada, pirinç ya da yulaftan daha fazla protein ve lif vardır. Beyaz taneli çeşidini satın almaya çalışın, bu diğer çeşitlerinden çok daha kalitelidir.
 • Aldığınız proteinin yaş grubunuza ve cinsiyetinize uygun olup olmadığını kontrol edin. Şişenin tahrip edilmiş veya kırılmış olmadığından onaylı bir ürün olduğundan emin olun.
 • Diyetinizde yeterli miktarda protein yer almıyorsa protein takviyesine başvurun. Kas geliştirme çalışmalarına başladıktan bir ay sonra ölçümlerinizi yapın. Çoğu kişi 4 hafta sonrasında sonuçları görmeye başlar.
 • Gün içinde yeterli miktarda protein tükettiyseniz, aldığınız protein takviyesi miktarını azaltın. Tavsiye edilen günlük doza uygun şekilde protein aldığınızdan emin olun.

Ağırlık Antrenmanları;

 • Genellikle yüksek ağırlıklarla idmanınızı yapın. Tekrarları yaparken yavaş yoğunlaştırılmış hareketleri kullanın.
 • Yaptığınız egzersizlerin tekrar sayısını yarıya azaltın. 16-20 tekrar yapmak yerine, yüksek ağırlıklarla 8-10 tekrar yapın. Yüksek ağırlık ve az tekrar kullanmak kas gelişmesini hızlandırmaya yardımcı olur.
 • Kas gruplarının yavaş yavaş değişmesi için kullandığınız ağırlığın miktarını da kademeli olarak artırın. 1 ay boyunca aynı ağırlıklardan oluşan bir egzersiz programı uygulayın. 1 ay geçtikten sonra kaldırdığınız ağırlık miktarını artırın.

Farklı kas grupları üzerinde ağırlık artırdığınızda,

kasların kendilerini toplaması için onlara zaman tanıyın. Aynı kas grubu için ağırlık artırmadan önce, kaslarınızın 1-2 gün dinlenmeleri için izin verin. Kas grupları arasında geçiş yaparken onların birkaç gün dinlenmesine izin vermezseniz, sakatlıklara yol açabilirsiniz.

Ayrıca protein takviyesi kullanırken etiket üzerinde önerilen günlük dozu takip etmek çok önemlidir. Gerekli dozdan daha fazlasını almak işteh ve osteoporoz kaybı gibi çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı