Kilo Vermeye Hazırlık Süreci

0
10

Kilo vermek için spor yapıyor ve ya diyet programları uyguluyorsunuz ancak yine de fazla kilolarınızdan kurtulamıyor musunuz? Belki de psikolojik olarak buna hazır değilsinizdir. Önce çevrenizi ve alışkanlıklarınızı  düzeltmeniz gerekiyor. Bir kaç tüyo vereceğiz. Bunları uygulamayı ihmal etmeyin. Dilediğiniz forma kavuşmak için çalışmaya devam edin. Tabii her şey önce iş beyninizde bitmeli.

Bilinçaltımıza Taş Devri’nden beri yer etmiş bir duygudur tıka basa yemek yemek. Üstelik sadece yemek yemek değil, içgüdülerimiz bizi şeker ve yağ gibi fazla tüketim sonucunda zararları büyük şeyleri tüketmek konusunda da yönlendirir. Yemek yemek konusunda bilinçaltımıza kazınmış bu bilgi bugün bizim yemek ve şekeri bir arada tüketmek istememize neden olur. Geçmişten gelen bu izlerle beyinlerimiz vücutlarımızı kıtlık günleri için hazırda tutmaya programlı. Ama tabiki günümüzde böyle bir kıtlık söz konusu değil, bu yüzden vücumuzun yağ depolamasına ihtiyacımız yok.

Bu durumda, beyni eğitmek yoluyla daha az yemek mümkün görünüyor. Endişelenmeyin hemen; çünkü bu favori gıdalarınızdan kendinizi mahrum edip zihninize işkence saatleri yaşatmak anlamına gelmiyor. Sadece birkaç alışkanlığınızı değiştirerek kilonuzda önemli farklar yaratabileceksiniz.

Yemek Yeme Sürenizi Uzatın

290 yıl öncesini düşünün. Sizce o zaman akşam yemeği yemek ne kadar uzun sürerdi? Araştırmacılar cevabın “yarım saatten fazla” olduğunu söylüyorlar. Peki şimdi? Ortalama sadece 14 dakika sürüyor yemek seansımız. Süredeki bu azalmanın bir anlamı var mı? Elbette var.Şüphesiz biz artık aynı yemeği daha az sürede tüketiyoruz.İster inanın ister inanmayın; ama gerçek bu. Japonya’da 4700 gönüllüyle yapılan bir araştırma hızlıyemek yiyenlerin yavaş yavaş çiğneyerek yiyenlere oranla ortalama 7 kilo daha fazla olduklarını

göstermiştir. Sadece ısırıklar arasında duraksamanın bile daha az yemek yemeyi sağladığını gösteren birçok araştırma da vardır.

Büyük Gruplar Halinde Yemeğe Oturmayın

İlkel bir şöleni andırır şekilde büyük gruplar halinde yemek yemek, insanın hayatta kalma içgüdülerini harekete geçirerek insanda bir an önce çabuk çabuk yiyip bitirme isteği uyandırır. Çünkü birçok araştırmala insanın daha uzun sürede değil de daha hızlı yemek yeme eğiliminde olduğunu göstermektedir.

Tabağınıza Sadece İki Tür Yemek Alın

Kulağınıza biraz garip geliyor değil mi? Ama gerçekte insan cinsine özgü bir davranış bu. Çalışmalar iştahımızın büyük ölçüde duyusal tokluk denen bir şey tarafından kontrol edildiğini göstermiştir. Elimizde daha fazla seçenek olması muhtemelen daha fazla yemek yememize neden olacaktır. Renkler ve şekillerde oluşan hoş bir karışım iştahımızı açıp tokluk hissini es geçmemize neden olacaktır.

Ailenizle Birlikte Yemek Yiyin

Ailecek yemek yemek eskisi gibi pek yaygın olmasa da, aile yemeklerinin sosyal yönü kilo kontrolüne yardımcı olur. Araştırmalar aile olarak yemek yemenin rahatlığı kişinin daha az yemek yemek istemesini sağlayabilir tezini ortaya çıkarmış.

CEVAP VER