Kepek Problemi – Kepek İlaçları – Kepek Tedavisi

0
8

Kepek, günlük hayatımızda hemen hemen herkesin karşılaştığı bir sorundur. Genelde yağlı bir cilde sahip insanlarda yoğun bir şekilde oluşan kepeğin aslında çok basit tedavi yöntemleri var. Kepek şampuanları ise bunun en pratik yöntemi. Ancak her şampuan her insana yaramıyor, kimilerinde kepek tamamen yok olurken kimilerinde ise daha da artmasına neden oluyor. Bunun yanında bitkisel çözümler ve tabi ki ilaçlar var çözüm olarak. Yazımızın içerisinde bütün tedavi yöntemlerini, neden oluştuğunu ve nasıl kurtulabileceğinize dair bilgiler yer almaktadır.

 

Kepeğe karşı bitkisel çözümler için tıklayın

Kepek Nedir ? Kepek Neden Oluşur ?

Kepek, daha çok yağlı cildi olanların bir sorunudur. Kişiler genellikle, “Saç diplerim çok kuruyor” diye gelirler. O pul pul dökülme hali, bir kuruluk gibi algılanır, ama esasında bu kişilerin saçları genel olarak yağlıdır. Tabii kuru bir ciltte de kepek problemi olabilir.

Direkt olarak besinlerle bir ilişkisi yoktur kepeklenmenin. Ancak dolaylı bir ilişkiden söz edebiliriz. Örneğin kişi çok baharatlı, ağır yemekler yiyor ve sıcak gıdalar alıyorsa yağ salgısı artabilir. Bu da kepeklenmeye yol açabilir.

Fizyolojik, normale yakın sayabileceğimiz bir durumdur kepeklenme. Hastalıklarla birlikteliği çok fazla yoktur. Ancak özellikle yaşlılarda parkinsonla birlikte görülebilir.

Kepek sorunu olan bir kişi, haftada ortalama üç gün yıkanabilir. Ama bazı insanlar saçlarını her gün yıkamaya gereksinim duyarlar. Gereksiz yere her gün yıkanmak, aşırı kuruluğa yol açar. Özellikle kepek şampuanlarının saçta yaptıkları en belirgin etki kurumadır. Saçın kalitesinde bir azalmaya neden olabilirler. Her gün yıkanılması gerekiyorsa da haftada üç gün kepek şampuanı, diğer günlerde normal bir şampuan kullanmayı önerebiliriz.

Kepek şampuanlarının yetmediği durumda; örneğin kızarıklık, kaşıntı kepeğin daha belirgin olması gibi seboroik egzamaya giden bir durum varsa, mantar ilaçlarını önerebiliriz. Krem, losyon ya da ağızdan hap şeklinde verebildiğimiz gibi bazen kortizon da kullandırabiliyoruz. Ancak kepek problemi genel olarak bunlara ihtiyaç duymaz.

Hastalığın tipine göre bir şampuan, yüzde 90-95 başarı sağlar. Şampuanı bıraktığınız anda yine kepek problemi olabilir. Sorun, yaş ilerledikçe azalabilir. Ancak şampuanların düzenli kullanılması halinde kepeklenme önlenebilir.

Dolayısıyla kepek, tedavi edilebilir bir problem değil, önlenebilir bir problemdir diyebiliriz.

Ek olarak, doktorumun önerdiği “Konazol” isimli ilacı da eczanelerden temin edebilirsiniz.

CEVAP VER