Kendi aracıyla uzun yol yapacaklar bunlara dikkat etmeli!

2
87
uzun-yol-araba-bakim

Birçoğumuz tatil veya izin nedeniyle uzun yol yapıyoruz. Yola çıkmadan önce bahsedeceğimiz bu konulara dikkat etmeniz ve eksiklikleri gidermeniz sizin faydanıza olur.

1.Öncelikle yol rotanızı belirleyiniz.

2.Yolu bilmiyorsanız mutlaka yanınızda navigasyon cihazı bulundurunuz. Trafik setini unutmayın. Ayrıca yolda ihtiyacınız olacak malzemeleri yola çıkmadan aracınıza koyunuz.

3.Yol durumu hakkında bilgi sahibi olunuz.

4.Aracınızın motor yağını, şanzuman yağını, hidrolik ve fren yağını, cam yıkama suyunu ve antifrizini kontrol ediniz. Kaçaklara müdahale ediniz.

5.Aracınızın amortisörlerinde, direksiyon kutusunda, fren balatalarında, vites kutusunda, debriyaj sisteminde, motor soğutma sisteminde, silecek aksamında, akü ve elektrik aksamında bir sorun olmadığına emin olunuz. Sorun varsa mutlaka yola çıkmadan önce sorunları gideriniz.

6. Aracınızın lastik durumunu ve lastik havasını yola çıkmadan önce kontrol ediniz.

7.Aracınıza valiz veya malzemeleri yüklerken aynaları ve görüşü engelleyecek şekilde yüklemeyiniz.

8.Aracınızın resmi evraklarını aracınızda bulundurunuz. Evraklarda eksiklik varsa tamamlamadan yola çıkmayınız.

9.Yolculuk sırasında trafik kurallarının en küçüğünü bile ihmal etmeyiniz. Emniyet kemerinizi takmayı unutmayınız.

10. Uykusuz yola çıkmayınız. Gerektiği zaman mola vermeyi de unutmayınız. Ayrıca ehliyeti olmayanların araç kullanmalarına izin vermeyiniz.

 

İyi yolculuklar.

2 YORUMLAR

  1. Yaz tatili başladı, yollar kalabalık. Yola çıkmadan önce yazılanlara dikkat etmekte fayda var. En çok korktuğum da baskı balata. Değiştirsem iyi olacak.

CEVAP VER