Kâzım Koyuncu’nun Ölüm Yıl Dönümü Bugün

1
10

Karaciğer kanseri olduğunu öğrendiği zaman “çok fiyakalı bi hastalığa yakalandım ama hiç dert etmeye de gerek yok” diyen bir insan düşünün… Kâzım Koyuncu, güzel insan… “İşte Gidiyorum” diyerek gitti Kâzım Koyuncu, şarkılarında söylediği gibi “Birşey demeden..” Bugün onun ölümünün üzerinden tam 6 yıl geçti. Sevenleri onu asla unutmadı. Unutamayacak da… Her yıl 25 Haziran‘da yasını tutulmaya devam edecek Kâzım Koyuncu‘nun…

Kâzım Koyuncu Ölüm Yıl Dönümü,
Kâzım Koyuncu şarkıları,
Kâzım Koyuncu kimdir ?

Kâzım Koyuncu, son olarak Cem Yılmaz‘ın söylediği ve Kâzım Koyuncu‘ya ait olan Hayde şarkısı ile Türkiye’nin gündemine oturmuş yıllar sonra…

Geleneksel Karadeniz müziği ile Rock’n’Roll müziği sentezleyerek kendi tarzını yaratan Laz kökenli Türk müzisyen. 33 yaşında akciğer kanserinden vefat etmişti (25 Haziran 2005, İstanbul).

Akıllardan hiç çıkmayacak bir sözü:

“Bu arada; hiç başımızdan eksik olmayan gökyüzüne, günün karanlık saatlerine, ara sıra kopsa da fırtınalara, bir gün boğulacağımız denizlere, eski günlere, neler olacağını bilmesek de geleceğe, kötülüklerle dolu olsa bile tarihe, tarihin akışını düze çıkarmaya çalışan tüm güzel yüzlü çocuklara, Donkişotlar ‘a, ateş hırsızlarına, Ernesto “Çe” Guevara’ya, yollara-yolculuklara, sevgililere, sevişmelere, sadece düşleyebildiğimiz olamamazlıklara, üşürken ısınmalara, her şeyden sıcak annelere, babalara ve tadını bütün bunlardan alan şarkılara kendi sıcaklığımızı gönderiyoruz. Kötü şeyler gördük. Savaşlar, katliamlar, ölen-öldürülen çocuklar gördük. Kendi dilini, kendi kültürünü, kendisini kaybeden insanlar, topluluklar gördük. Yanan köyler, kentler, ormanlar, hayvanlar gördük. Yoksul insanlar, ağlayan anneler, babalar, her gün bile bile sokaklarda ölüme koşan tinerci çocuklar gördük. Biz de öldük. Ama her şeye rağmen bu yeryüzünde şarkılar söyledik. Teşekkürler dünya.”

Kâzım Koyuncu’nun Hayatı

Artvin’in Hopa ilçesine bağlı Sugören Köyü’nde, 7 Kasım 1971 tarihinde doğmuşsa da nüfusa geç kaydedildiğinden dolayı resmi doğum tarihi 10 Mayıs 1972’dir. Müziğe ortaokul birinci sınıfta mandolin çalarak başlamış, çocukluğu, “üstadım” dediği, “Kemençeci Yaşar” lakabı ile tanınan Yaşar Turna’nın yanında türkü dinleyerek geçmiştir [1]. İstanbul’a üniversite eğitimi için geldikten sonra müzikle yoğun olarak uğraşmaya başlamışsa da İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden siyasi nedenlerle ayrılmıştır. 1992 yılında profesyonel müzik hayatına atılmıştır. 2004’ün sonlarında sanatçıya akciğer kanseri [2] teşhisi konulmuş ve kanser tedavisi görmeye başlamıştır. 25 Haziran 2005’de, 33 yaşında, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirmiştir. Kendisiyle özdeşleşen sözü “şarkılarla geçtim aranızdan”dır.

“Ben bir müzisyenim, ondan sonra biraz Karadenizliyim, ama hepsinin ötesinde ben bir devrimciyim. Ve gerçekten doğru bildiğim bir şeyi en azından çok zorlanırsam ortaya koymaktan çekinmem” diyordu bir röportajında Kazım Koyuncu.

İşte Hatıralardan Silinmeyen O Güzel Kazım Koyuncu Şarkılarından Sadece Birkacı

 

Kazım Koyuncu – İşte Gidiyorum

Kazım Koyuncu – Dido

Kazım Koyuncu – Şevval Sam – Gelevera Deresi

Kazım Koyuncu – Denizde Karartı Var

1 YORUM

CEVAP VER