Motorlu Araçlar

Karda ve Buzda Araba Sürme Teknikleri

Karda araba kullanma teknikleri

Yurdumuzun herbir yanını beyaz bir örtü kaplamışken trafiğe çıkmak adeta buzda dans etmeye benziyor. Karda araba sürmek için buzda araba sürme tekniklerini kesinlikle bilmeniz gerekiyor. Siz siz olun bu havalarda arabanıza da kendinize de güvenseniz mümkün olduğunca çıkmamaya çalışın, ancak yine de aşağıdaki videoları izleyerek mecbur kaldığınız durumlarda aracınızı güvenle sürebilirsiniz.

Bir kazadan kaçınmanın en iyi yolu önceden tahmin etmektir. Bu nedenle önünüzdeki araçla aranızdaki takip mesafesini normalin iki katına çıkarın. Manuel şanzımanlı araç kullananlar debriyaj pedalını dikkatli kullanmalı, pedalı sertçe bırakmamalı. Otomatik şanzımanlı araç kullananlarsa hızlanmalarda asla gaz pedalına sonuna kadar basmamalı.
– Buzlu ya da karla kaplı bir yokuş inerken mümkün olduğunca motorun frenleme gücünden faydalanılmalı, belirli aralıklarla fren pedalına hafifçe basılmalı.
– Cam ve silecek süpürgeleri arasına karton koyarak soğuk gecelerde sileceklerin donup cama yapışmasını önlemeye çalışın.
– Camlar buğulandığında ise yan camlardan birini hafifçe aralayın, havalandırmayı en sıcak konuma getirin, fanı en yüksek hıza getirip ön cama yönlendirin.
– Sağlam bir çekme halatı, takoz, yedek ampuller, eldiven ve sizi sıcak tutacak yedek giysiler acil durumlardan kurtulmanızı kolaylaştıracaktır.
– Öndeki aracın izinden giderek patinaj riskini azaltabilirsiniz.
– Kar küreği, buz kazıyıcısı ve buğu çözücü spreyler otomobilini açık havaya park eden sürücüler için en gerekli ekipmanlar arasında yer alıyor.
– Yolda kaldığınızda açlığınız bastıracak ve enerji verecek bir paket çikolata da otomobilde bulunmalı.

Karda ve buzda güvenli sürüş teknikleri nelerdir?

Karda ve buzda araç kullanmanın püf noktaları nelerdir?

Gizli buzlanma olan yolda nelere dikkat etmeliyiz?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı