GenelGündem

Kanserojen Ayakkabıların Markaları – Kanser Yapan Ayakkabılar

Geçtiğimiz günlerde piyasada adını sıkça duyduğumuz kanser yapan ayakkabılar, kanserojen madde içeren ayakkabılar tüketicileri bir hayli korkutmuştu. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bu ayakkabıları piyasadan kaldırmak için gerekli çalışmaları başlattı. Piyasada yaklaşık 19 bin adet kanser yapan ayakkabı mevcut.

Hangi ayakkabılar kanser yapıyor? Kanserojen madde içeren ayakkabıların markaları

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre kansere yol açan ayakkabıların markaları belli oldu. Çin malı ayakkabı tabiriyle bilinen ayakkabılar incelendi ve kansere yol açtığı anlaşıldı. Çoğu vatandaş çok ucuz fiyatlara satılan bu ürünleri daha önce satın almıştı. Bir tüketicinin cildinin tahriş olmasıyla daha da gündeme gelen ayakkabıların kansere yol açtığı ortaya çıkmıştı. Çin malı ayakkabılarda menşei veya üretim yeri P.R.C olarak yazılıyor ve böylece vatandaş da nerede üretildiğini bilemiyor. Okuyucularımızı Made in P.R.C yazan ürünleri alırken dikkatli olmaları konusunda uyarıyoruz.

Denge Enternasyonal Ayakkabıcılık İth. İhr. San. ve Tic. Ltd. Şti.’ne ait Çin menşeili, “Arow”, “Arow Men” ve “Arow Kids” markalı ayakkabılar kanserojen madde içermektedir!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığından yapılan açıklama:

Erenköy Gümrük Müdürlüğü denetimi altında faaliyet gösteren bir antrepoda muhafaza edilen, tehlikeli kimyasal madde ihtiva etmesi nedeniyle imha edilmesi gereken Denge Enternasyonal Ayakkabıcılık İth. İhr. San. ve Tic. Ltd. Şti.’ne ait Çin menşeili, “Arow”, “Arow Men” ve “Arow Kids” markalı 19 bin 920 çift, 9 model ayakkabı cinsi eşyanın imha edilmeyerek yasadışı olarak iç piyasaya sürüldüğü belirlenmişti.

Bakanlığımız tarafından piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetleri çerçevesinde yapılan inceleme ve soruşturmalar sırasında ilgili firmaya ait Türkiye çapında 28 ilde, 42 satış noktasından alınan numunelerin değerlendirilmesi sonucunda, satılmamış 2368 çift ayakkabıya rastlanmış ve bu ayakkabılar mühürlenerek satışları durdurulmuştur. Diğer taraftan bu ayakkabıların 1947 çiftinin başka bir antrepoda olduğu, piyasaya verilmediği belirlenmiştir. Söz konusu ayakkabılardan alınan numuneler test için akredite laboratuvarlarına gönderilmiş, numunesi alınan 15 model ayakkabıdan 12 tanesinin test sonuçları uygunsuz, 3 tanesinin sonuçları uygun çıkmıştır.

İlgili firmaya bu tespitler çerçevesinde 266 bin 490 TL idari para cezası uygulanmıştır. Ayrıca ilgili mevzuat gereği firmadan piyasaya sürdüğü söz konusu ürünleri 2 televizyon ve gazetede ilan etmesi, bunları piyasadan çekmesi ve imha etmesi istenmiştir. Bu işlemler firma tarafından yapılmadığı takdirde Bakanlığımız tarafından yerine getirilecektir.

Konu ile ilgili olarak idari inceleme ve yargı soruşturması devam etmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Kanserojen madde içeren ayakkabılar: “Arow”, “Arow Men” ve “Arow Kids”

Kanser yapan ayakkabılar: “Arow”, “Arow Men” ve “Arow Kids”

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Kanserojen madde içeren ayakkabılar piyasada daha önce yok muydu da şimdi gündeme geldi? Zaten 20-30 liraya alınan ayakkabıdan şüphelenmemek elde değil. Ucuz ayakkabı alıp bir kere giymek yerine biraz daha fazla para verip iyisini alır daha fazla giyerim. Ucuz mal alacak kadar zengin değilim yani. ;)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı