Beslenme ve DiyetSağlık Sorunları

Kansere Karşı 6 Süper Besin

Kansere karşı etkili 6 süper besinden bahsedeceğiz. Kansere yakalanma riskinizi azaltmak için bu besinleri mutlaka tüketmelisiniz. Peki nedir bu besinler? dediğinizi duyar gibiyiz.

Kansere karşı etkili 6 süper besin;

Zerdeçal

Doğru baharat seçimi yemeğinizi kurtarmakla kalmaz sizi de tümörlerden kurtarır. Illinois Üniversitesi araştırmacıları, zerdeçalın, kalın bağırsak ve mide kanserlerini önlemekte etkili olduğunu gösterdi. Yeterli miktarda zerdeçal tüketmenin en kolay yolu, köri soslu yiyeceklere yönelmektir. Hardalda da bolca zerdeçal vardır.

Balık

Harvard Üniversitesi’nin 48 bin erkek üzerinde 12 yıl boyunca düzenlediği bir araştırmanın sonuçlarına göre haftada en az üç kez balık yiyen erkeklerin prostat kanserine yakalanma riski, ayda iki kez balık yiyenlere göre yüzde 40 oranında daha az. Bunun sırrı balıktaki Omega -3 yağ asitlerinin yanı sıra A ve D vitaminlerinde saklı. Özellikle somon, uskumru ve ringa balığı bu bileşim açısından oldukça zengin…

Narenciye kabuğu

Arizona Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre portakal, greyfurt, limon gibi turunçgillerin kabuklarında bulunan bir madde, cilt kanseri riskini yüzde 30 oranında düşürüyor. Bu kabuklardaki yağlar, vücuttaki detoks enzimlerini harekete geçiriyor. Turunçgillerin kabukları rendeleyerek çorba salatanın ve tatlıların üzerine serpebilirsiniz.

Beyaz çay

Tümör önleyici özelliğiyle yeşil çay bütün manşetlerde yer alsa da, beyaz çay kolon kanserini önlemekte daha üstün. Oregon Devlet Üniversitesi’nden araştırmacılar, iki çay türünün kolon tümörlerinin gelişimini etkileme becerisini karşılaştırmış ve beyaz çayın yüzde10 daha etkin olduğu bulunmuş.

Whey proteini

Whey proteini sadece kas geliştirmeye yaramıyor, kansere karşı savaşta da etkili olabiliyor. Ohio Devlet Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre whey protein hücrelerdeki doğal bir kanser önleyici bileşen olan glutatyon düzeyini yüzde 64 oranında artırıyor. En iyi whey kaynaklarının başındaysa yoğurt geliyor. Özellikle biraz bekleyen yoğurdun üzerindeki suda çok miktarda protein bulunduğu için bu suyu dökmeyip içmenizi öneririz. İzole edilmiş whey proteini tozları da iyi bir alternatiftir.

Kırmızı reishi mantarı

İçerdiği glucan maddesi bağışıklık hücrelerinin tümör hücrelerini sarmasına yardımcı oluyor. Araştırmalar bazı kanser türlerinde tümör oluşumunu yüzde 50 oranında azalttığını gösteriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı