Kalp Kırıklığı Sendromu

0
8

Günümüzde günlük aşkların artması sürekli ayrılıktan dolayı bunalımda olan gençlerin ortaya çıkmasına sebep olmuştur.Yeniden gündeme gelen bazı düşünceler gerçekten de uzmanların bu tezini doğrular doğrultuda haber yapılmasına yol açtı. Bilindiği gibi Nurgül Yeşilçay’dan ayrılan Cem Özer kalp rahatsızlığı şikayeti ile hastaneye kaldırılmış, anjiyo olarak sağlığına tekrar kavuşmuştu. Fakat Cem Özer’in boşanma ve yeni ilişki haberlerine üzülmesinin aka bininde rahatsızlandığı söylentileri de kulaktan kulağa fısıldanmıştı.

Kalp kırıklığı sendromu olarak da bilinen bu sendrom, vücudun aşırı strese cevaben verdiği bir yanıt türüdür. Son yıllarda bu konuda daha fazla araştırma yapılan hastalık pek karşılaşılan bir rahatsızlık değildir.
Fakat veriler eşliğinde şunları söylemek yanlış olmayacaktır ki, genellikle çok fazla sevilen birinin kaybedilmesinden sonra görülen bu rahatsızlığa neden olan korkunun bu sendromu tetiklediği düşünülmektedir.

Vücuttan salgılanan adrenalin ve çeşitli maddelerin aşırı salgılanmasına paralel olarak vücutta kalbin kasılmasını oldukça kötü etkileyerek, çalışma prensibini minimum düzeye indirmesi olayı olarak da örneklendirilebilir.

Kalp kırıklığı sendromu özellikler bakımıyla kalp krizi ile benzerlik gösterse bile, tamamen farklı bir durumdur.

Sonunda kalp yetmezliğine kadar uzanan bu sendromda kalbin yeterli oranda çalışamaması da söz konusudur. Bu olayın temel sebeplerinden biri ise kasılması bütünüyle etkilenen kalbin, artık vücuda yeterli oranda kan pompalayamamasıdır.

Özellik olarak kalp krizine çok benzemesi çok fazla doktorun bile iki durum arasında seçim yapamamasına neden olmakta ve sıklıkla karıştırıldığı belirtilmektedir. Öncelikle nefes darlığı ve göğüs üzerinde tek bir noktada meydana gelen ağrılar, yine kalp krizinde olduğu gibi kolda uyuşma, nefes darlığı, aşırı terleme gibi belirtiler ile kendini hissettirmektedir.

Dünya üzerinde kalp krizi olduğu düşünülen hastaların yüzde ikisinin kalp kırıklığı sendromu olduğu düşünülüyor.

Tüm bu etkenlere rağmen kalp kırıklığı sendromunda şahıslar kolaylıkla tedavi edilerek evlerine gönderilebiliyor. Bu özelliği bakımından kalp krizinden bütünüyle farklı özellikler göstermektedir.

CEVAP VER