Kadınlar ve Erkekler Hakkında Kalıplaşmış Yanlışlar

0
11
Erkekler ve kadınlar hakkında yanlış bilinenler.

Kadınlar ve erkekler hakkında belli kalıplaşmış düşünceler vardır. Peki hangileri gerçek?

Erkekler ve kadınlar hakkında yanlış bilinenler.
Erkekler ve kadınlar hakkında yanlış bilinenler.

Kadınlar daha duygusaldır veya erkekler ağlamaz gibi bir sürü klişe düşünceler vardır. Bunların çoğu yanlış düşünceler ama aralarında gerçeklik payı olanlarda yok değil.

Kadınlar, erkeklerden daha çok konuşur.
Kadınlar için düşünülen en büyük klişe çok konuştuklarıdır. Bu yanlış bir genelleme aslında. Erkeklerde kadınlarda günde ortalama aynı sayıda kelime kullanıyor. Sadece kadınların sürekli söylendiği düşünülüyor.

Erkekler, kadınlardan daha az duygusaldır.
Bu aslında doğru bir tespit. Kadınların duygusal zekaları erkeklerden daha yüksek. Kadınların empati yetenekleri ve duygularına yenik düşme ihtimali daha yüksek.

Kadınlar, depresif yapıya sahiptirler.
Kadınlar daha depresif değil sadece depresyonda olan kadın sayısı fazla ancak bu demek değildir ki her kadın depresif. Bu sayının belirlenmesi, doktordan yardım alan kadın sayısına dayanıyor. Erkekler duygularını başkasına açmakta daha çok zorlandığı ve kendi içlerinde yaşadıkları için kadınlar göz önüne çıkıyor.

Erkekler, ferreyi daha çok düşünür.
Erkekler, güzel kadın gördüklerinde erkeksi dürtüleri ortaya çıkıyor. Yanı bu doğru bir tespit. Erkek beyninde duyumsal organlardan gelen sinyalleri işleme koyan beynin parietal bölümü daha geniş bu yüzden erkeklerde erkeksi dürtü daha yoğundur.

Erkekler ağlamaz.
Erkekler için en ağır düşüncelerden biri ve kesinlikle yanlış. Ağlama durumu kadınlara yönelik duygusal bir eylem olduğu düşünüldüğü için erkeklere yakıştırılmıyor. Ancak erkeklerde ağlar sadece gururumuzdandır ki bunu çok fazla yapmıyoruz.

Kadınlar erkeklerden daha çok söze karışırlar.
Sosyologların araştırmalarına göre erkekler konuşmada dominant olma konusunda çaba gösteriyorlar ve konuşmayı yönlendirmek için sürekli araya giriyorlar. Kadınlar ise konuşmayı kontrol etmekten ziyade konuşmanın akışını korumak için daha fazla soru soruyorlar.

CEVAP VER