Spor ve Fitness

İstanbul’da Yürüyüş Yapılacak Yerler

Abbas Ağa Parkı – Avrupa yakasının güzide semti Beşiktaş‘ın sahip olduğu yegane parktır. Bol oksijen için ideal bir ortam olan Abbas Ağa Parkı asırlık ağaçlarıyla insanları büyülüyor. Abbas Ağa Parkı’nda yürüyüş yolu, basketbol sahası, futbol sahası bulunmaktadır. Beşiktaş halkı için hem yürüyüş hem de diğer spor faaliyetleri için ideal bir ortam sunuyor.

Bakırköy – Zeytinburnu Sahili – İstanbul’un surlarından Zeytinburnu’nun bitimine kadar uzanan sahil yolu 7 km uzunluğundaki bisiklet ve yürüyüş yolu ile göze çarpıyor. Şehrin hem tarihi havasını hem de gündelik yaşamın gösterdiklerini bir arada barındıran sahil yolu farklı bir atmosfer sunuyor. Yaz aylarında oldukça rağbet gören sahil martılarıyla da ünlenmiş durumda.

Balat – Fener Yolu – Fener ve Balat semtleri, Tarihi Yarımada’da, güneyde Haliç ve batıda Bizans kara surları arasındaki bölgede yer alıyor. Büyüleyici bir kültür ve tarihi eserleriyle oldukça ilgi çekmekte. Yerli ve yabancı turistleri bu civarda bolca rastlayabilirsiniz.Gün batımında yürüyüş muhteşem olabilir.

Bebek – Ortaköy Sahili – Yoğun yaya ve araç trafiği olan bu yolda nefis boğaz havası için erken saatleri tavsiye ederiz. Mesafe sorunu yok, zamanınıza göre sahili takip edip gönlünüzce yürüyüş ve koşu yapabilirsiniz. Tekneleriyle de meşhur marinasından da bahsetmeden geçemeyiz.

Belgrad Ormanı Yürüyüş Yolu – Birçok sporcunun da antrenmanları için tercih ettikleri bu 6,5 km’lik koşu parkuru olan Belgrad Ormanında zaman zaman koşu organizasyonları da yapılıyor. Şehrin gürültüsünden uzak ve temiz havanın bir arada bulunduğu nadide yerlerden diyebiliriz.

Caddebostan Sahili – Sahil yolu üzerindeki Caddebostan ise özellikle gençlerin tercihi. Bu bölgede yürüyüş yapanların yanı sıra, bisiklet ya da paten kullananlara da sıklıkla rastlanıyor. Bu sahil şeridinde yürüdüğünüz mesafeyi görebilmeniz için konulan tabelalar spor yapanların işini daha da kolaylaştırıyor.

Fenerbahçe Parkı – Hem yeşil hem sessiz hem deniz kenarı… Daha ne istenebilir, değil mi? Koşu ve yürüyüş parkuru çok uzun değil, ancak tur atarak bu güzel mekanın keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz.

Fethi Paşa Korusu – Anadolu Yakası’nın incisi olan Üsküdar’ın sahip olduğu Fethi Paşa korusu asırlık çınarlarıyla göz dolduruyor. Koşu ve yürüyüş için halka oldukça güzel imkan sağlıyor. Anadolu yakasının boğaz kıyısında bulunan ve bu bölgenin oksijen deposu olarak bilenen Fethi Paşa Korusu’nda boğaz manzarasının da keyfini sürebilirsiniz.

Maçka Parkı – İçinde bulunan teleferiği ile göz dolduran park, yıllanmış çınarlarıyla kapılarını İstanbul’a açıyor. Şehrin dört bir yanındaki gürültü ve kalabalıkdan uzak, temiz havasıyla yürüyüş ve koşu için harika bir ortam. Sabahın erken saatlerinden itibaren spor yapmak isteyenler için tavsiyemizdir. Maçka Park‘ında oksijeni ciğerlerinize bolca doldurabilirsiniz.

Yıldız Parkı – Beşiktaş ve Ortaköy arasında uzanan içinde Yıldız Sarayı, Şale Köşkü, Çadır Köşkü gibi tarihi yapılar da bulunduran devasa park olarak ifade edebiliriz. Profesyonel kros antrenmanına bile izin verebilecek bu yer, aslında ileri düzeye hitap etse de düz yollarla kendinize uyarlamalar yapabilirsiniz.

[related-posts posttype=gallery]

Bunlara da göz atın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu