Ispanak Yemenin Faydaları

0
10

Hepimizin çocukluğu temel reis çizgi filmini izlemekle geçmiştir. Filmin kahramanı ıspağı yer ve sonsuzgüce sahip olur. Peki bu çizgi filmde anlatıldığı gibi gerçekten ıspanağın insan kas yapısına yararı var mı?

İsveç tıp fakültesi Karolinska Institutet tarafından yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, ıspanak doğal kas mitokondrisini besleyerek, kan basıncı, bağışıklık sistemi ve hücre metabolizmasını düzenler.

Ispanak ve diğer koyu yeşil yapraklı sebzelerde bulunan nitrat önemlidir. İnorganik olan nitrik oksit, kana oksijen verir ve fizyolojik ve patolojik süreçte çeşitli hayati moleküler bileşenleri üretir ve vücut tarafından kullanılır. Nitrat, bir anti-inflamatuardır, anti-trombotiktir ve birçok sağlık yararı vardır.

Ispanaktaki nitrat, vücutta kullanılan nitrik oside çevrilir. Yoğun egzersiz yapmak ve 3 gün boyunca ıspanak tüketmek, hücre mitokondriyal verimliliği geliştirmiştir. Bu da oksijen tüketimini azaltır ve kasları geliştirir. Kas dokusunda enerji zengini maddelerin üretimini artırır. Mitokondri hücre metabolizmasında anahtar rol oynar.

Geliştirilmiş mitokondriyal fonksiyonun muhtemelen, vücut üzerinde çok olumlu etkileri vardır sebzelerin sağlığa faydalarını açıklayabilir. Kas büyümesi ve hücresel sağlığının iyileştirilmesi yanında, ıspanak ve NO üreten maddeler, şeker ve kalp hastalığı tedavisinde de endikedir. Kan basıncını azlatmaya yardımcıdır, pre diyabetik, felç, kalp krizi ve kalp sorunlarını iyileştiricidir

CEVAP VER